VTA tuvastas Pärnumaa farmis sigade Aafrika katku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartumaa seafam, kust avastati sigade Aafrika katk.
Tartumaa seafam, kust avastati sigade Aafrika katk. Autor/allikas: Kristjan Teedema/Postimees/Scanpix

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) diagnoosis sigade Aafrika katku Pärnumaal Audru vallas farmis, hukata tuleb ligi 3500 siga.

VTA diagnoosis sigade Aafrika katku Pärnumaal Audru vallas asuvas ligi 3400 seaga farmis, nakkuse tõkestamiseks kehtestati taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse, teatas ameti pressiesindaja.

Ameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul algas juhtumi uurimine teisipäeval seoses sigade suurenenud suremusega farmis. Samuti oli 50 siga ühes sulus kõrges palavikus.

AS Vireen alustab kolmpäeval sigade hukkamist ning toimetab hukatud loomad loomsete jäätmete käitlemise tehasesse.

Taudipunktist kümne kilomeetri raadiusesse ei jää rohkem seafarme, seega esialgu rohkem kitsendusi ümbruskonna farmidele ei rakendu.

Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult VTA volitatud isikud. Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas haigustekitaja võis farmi pääseda. 28. veebruaril hindas ekspertkomisjon farmi kõrge bioohutusega farmiks ning puudusi ei leitud.

Kalda sõnul jääb seakatkuoht farmide kohale püsima veel pikaks ajaks. "Taud on metssigadel endiselt laialt levinud ning ei näita hääbumise märke. Kõik loomapidajad peavad praegu igati katku levikut tõkestama. Nii kodumajapidamistes kui suuremates seafarmides tuleb rangelt välistada sigade kokkupuude teiste koduloomade, metssigade ning võimaliku saastunud materjalidega," ütles Kalda.

Eelmisel nädalal tuvastati mitmed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel Leedus ja Poolas. Praeguseks on seakatk jõudnud juba seitsmesse Poola seafarmi ja kolme Leedu seafarmi. Lätis on sel aastal tuvastatud kaks sigade Aafrika katku juhtumit kodusigadel.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: