Soome toll hakkab sigade katku ennetamiseks piiriületajate toitu jälgima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Soome tolliametnik ja toidukoer Aino Vaalimaa piiriületuspunktis.
Soome tolliametnik ja toidukoer Aino Vaalimaa piiriületuspunktis. Autor/allikas: Soome tolliameti Twitteri-konto

Soome tolliametil on plaanis võtta senisest suurema tähelepanu alla ka eraisikute poolt riiki toodav toit. Põhjuseks on soov ennetada sigade Aafrika katku jõudmist riigi territooriumile, sest ka üks nakkust sisaldav singivõileib võib tõsiseid tagajärgi omada.

Neljapäeval alustas esimest korda ühes piiripunktis tööd ka teenistuskoer, kelle ülesandeks on just nimelt riiki saabujate toit üle nuusutada, vahendas ajaleht Helsingin Sanomat.

Sigade Aafrika katk on sigalaste - ehk nii kodu- kui ka metssigade - kiirelt leviv nakkushaigus, mis inimesi ei ohusta, kuid on sigadele tappev. Inimesed võivad aga olla viiruse levitajateks, näiteks on Eesti teadlased leidnud, et Põhja-Eestisse jõudis sigade Aafrika katk ilmselt inimese abiga, näiteks mõne veokijuhi võileiva vahel olnud nakatunud sealihaga, mis sattus metsa all metssigade toiduks.

Soome lähistel, näiteks venemaal ja Eestis on sigade Aafrika katku viimastel aastatel sageli esinenud ning seetõttu teatasid Soome võimud neljapäeval ennetusmeetmete tõhustamisest, mille hulka kuulub ka riiki saabuvate inimeste toidu tähelepanelikum kontrollimine.

Esimesena rakendatakse tõhustatud kontrollmeetmeid idapiiril asuvas Vaalimaa piiriületuspunktis. Tegemist on Soome-Vene piiri kõige aktiivsema piiriületuspunktiga, näiteks 2014. aastal läbis seda kolm miljonit reisijat.

Toidukoer Aino tööhoos

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: