VTA hinnangul võiks metssigu küttida kavandatust rohkem

Foto: Ove Maidla/Postimees/Scanpix

Seakatku leviku piiramiseks tuleb Eestis veebruari lõpuks küttida 7500 metssiga, kuid veterinaar- ja toiduamet (VTA) leiab, et seda arvu võiks suurendada. Jaanuari alguses laienes Aafrika seakatk Harkusse.

Vääna kandis lasti jaanuari alguses maha seakatkus metssiga. See oli esimene Harku vallas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

VTA on seadnud eesmärgiks 1,5 metssiga 1000 hektari jahimaa kohta selleks, et vähendada kontakte metssigade vahel, et haigus ei leviks. Veebruari lõpuks peaks olema Eestis kütitud 7500 metssiga.

"Jahiaasta lõpeb meil veebruariga ja küttimisnormid määratakse jahiaastaga. Aasta lõpu seisuga me võime öelda, et 70 protsenti küttimismahust on täidetud. Poolteist kuud on veel, nii et ma arvan, et me saame selle 7500 metssea küttimisega hakkama," rääkis Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts.

VTA märkis, et seakatku saabumisel Eestisse oli lund vähe ja metssigade loendamine jälgede järgi võis olla ebatäpne, mis tähendab, et küttida võiks veelgi rohkem.

"Võiksime veelgi seda arvukust allapoole saada, sellepärast oleme teinud üleskutseid jahimeestele, et seal, kus on juba saavutatud see piir, võimalusel küttida neid rohkem, et me ükskord sellest haigusest vabaks saaksime," rääkis VTA osakonnajuhataja Harles Kaup.

Jahimeeste selts on jahimajadesse kleepinud plakateid, kuidas käituda metsseakorjuse leidmise korral nakkuse levimise piiramiseks. Selts teeb koostööd Läti jahiseltsiga ning eelmise aasta lõpus kutsuti lätlased ja eestlased Tšehhi, kus koolitati sealseid jahimehi.

Kevadel enne loomade poegimist antud jahimeeste hinnangu järgi liikus 2015. aastal metsades ringi üle 20 000 metssea, aasta hiljem juba pea poole vähem ning eelmiseks aastaks oli neid järel veidi üle 5600.

Neist 5600 metsseast suurem osa paiknes Saaremaal, kus liikus mullu jahimeeste hinnangul ringi 1240 metssiga. Läänemaa metsades elas hinnanguliselt 950 metssiga ning Pärnumaal 620. Harjumaa metssigade arvukus jäi jahimeeste hinnangul 450 piiresse.

Ülejäänud maakondades oli metssigade arvukus väiksem. Ida virumaal umbes 400 siga, mujal alla 300 ja 200.

Keskkonnaameti väljastatud küttimiskohustus käesolevaks jahiaastaks näeb ette vähemalt 7500 metssea küttimise. Viimastel andmetel, mis pärinevad möödunud aasta viimasest päevast, on sellest kohustusest suurem osa täidetud ehk kütitud on üle 4900 metssea.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: