Demineerijad tegid Valaste joa lähedal kahjutuks suure koguse lõhkekehi

Ida päästekeskus teatas esmaspäeval, et demineerijad tegid Valaste joa lähedal kahjutuks suure koguse lõhkekehi.

21.-22. juunini leidsid demineerijad Ida-Viru maakonnas Valaste joa kõrvalt 155 erineva otstarbega Saksa päritolu mürsku ja 166 Saksa päritolu mürsu sütikut.

Väljakutsele reageerides leidsid Ida–Eesti pommigrupi demineerijad koha, kus esialgse informatsiooni kohaselt võis olla maetud suur kogus lahingumoona.

Luure käigus tehti kindlaks, et Valaste joa kõrval on vana kahurialus, mille kõrval on kaks auku. Sündmuskohta miiniotsijaga kontrollides saadi teada, et esimeses leiukohas on kõikjal tugev signaal ning teises leiukohas on signaal osades kohtades.

"Selle info kohaselt võis eeldada, et tegemist on tavapärasest suurema leiuga ning antud sündmusele on vaja reageerida suurema meeskonnaga ning kaasata ka lisatehnikat. Töö tegi keerukaks see, et leiukohad asusid Toila-Ontika maanteest ca 10 meetri kaugusel ning vahetus läheduses asus Valaste külalistemaja ja vaateplatvorm. Kuna samast kohast oli eelnevalt leitud lahingumoona, siis tuginedes nendele andmete, määrasime ohuala ning sõlmisime kokkulepped politseiga liikluse peatamiseks ning ümbersuunamiseks," rääkis Ida-Eesti pommigrupi peademineerija Ragnar Reiljan.

Demineerimistööde alguseni otsustati sulgeda liikluseks vaid üks suund, et tagada sellega meeskondade ohutu liikumine. Sündmusele oli kaasatud ka Kohtla-Järve päästemeeskond, kes saagis maha ettejäävad puud.

Kui ettevalmistustööd olid läbi saanud, andis demineerimistööde juht korralduse liiklus ohuala raadiuses sulgeda ning alustati lõhkekehade väljakaevamisega.

Leidudeks olid 105 mm läbimõõduga Saksa päritolu soomust läbistavad mürsud, kildfugassmürsud ja valgustusmürsud ning Saksa mürsu päissütikud. Kõik leitud lõhkekehad identifitseeriti ning viidi hävituskohta, kasutades sujuva liikuvuse ja ohutuse tagamiseks politsei eskorti.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: