Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

G20 kohtumisel on fookuses kliima, immigratsioon ja vabakaubandus

Foto: Daniel Reinhardt, Christophe Gateau/AFP/Scanpix

Saksamaal, Hamburgis oodatakse kuni 100 000 osalejaga meeleavaldusi, kui G20 liidrid alustavad kahepäevast kohtumist. Angela Merkeli võõrustatud kohtumisel on fookuses kliima, immigratsioon ja vabakaubandus.

Angela Merkeli võõrustatud kohtumisel on fookuses kliima, immigratsioon ja vabakaubandus. Täna kohtuvad esimest korda USA president Donald Trump ja Venemaa riigipea Vladimir Putin.

Tippkohtumise puhul Hamburgi valvaval 20 000 politseinikul oli juba eile õhtul tegemist, et kesklinnas korda hoida. Maailma 20 juhtiva riigi liidri kohtumisel tahab oma sõna sekka öelda ligi 100 000 meeleavaldajat, kellest 8000 usutakse olevat vägivaldsed kavatsused.

Mitu meeleavaldajate gruppi on üleskutsetes sotsiaalmeedias tõotanud tungida läbi politseiahelike, mistõttu on korrakaitsjad liidrite turvamisel võtnud kasutusele erimeetmed. Nii läbis ka rahvusringhäälingu võttegrupp eile juba Hollandi-Saksa piiril põhjaliku kontrolli, kus politseiametnike sõnul püüti välja sõeluda relvadega maale saabujad.

Ometi pidi politsei eile õhtul Hamburgis kasutama veekahureid ja pisargaasi, kui tuhatkond vägivaldset meeleavaldajat loopisid korrakaitsjate suunas pudeleid ega allunud korraldustele.

Angela Merkel tahab tippkohtumise võõrustajana keskenduda vabakaubandusele ning kliimamuutuste ja Aafrika immigratsiooni ohjeldamisele. Merkeli sõnul vajab maailm avatud ühiskondi, vastupidiselt eile saabunud Donald Trumpile, kelle sõnul koormavad USA-d ebaõiglased kokkulepped rahvusvaheliste partneritega.

Pärast taganemist Pariisi kliimakokkuleppest usuvad vaatlejad, et Trump võib Hamburgis jääda isolatsiooni ja USA senine globaalne liidriroll lahustub nelja pealinna: Berliini, Moskva, Pekingi ja Washingtoni vahel.

Täna kohtub president Trump esmakordselt silmast silma Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Eile Varssavis peetud kõnes võttis seni Venemaa osas pigem ettevaatlik Trump Moskva suhtes jaheda hoiaku, öeldes, et Venemaa peaks lõpetama Ukraina destabiliseerimise. Vastuseks Põhja-Korea mandritevahelise raketi katsetusele, ütles USA riigipea Varssavis, et ta kaalub väga tõsiseid asju, aga ei taha oma plaanidest rääkida.

G20 riigid moodustavad 80% maailma kaubandusest ja 2/3 maailma rahvastikust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: