Valitsus lükkas Dubai EXPO-l osalemise otsuse taas edasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1500470280000 | amCalendar}}
Dubai.
Dubai. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Valitsuskabineti neljapäevasel nõupidamisel pidi algselt päevakorras olema ka Eesti osalemine Dubai EXPO-l, mis ootab otsustamist juba eelmise aasta sügisest saadik, kuid seda punkti siiski ei arutata ning ettevõtlusminister Urve Palo keeldus teemat kommenteerimast.

Kadri Simson ütles kolmapäeva hommikul ERR.ee saates "Otse uudistemajast", et 2020. aastal Dubai EXPO-l osalemine peaks otsustatama neljapäevasel valitsuse istungil.

Küsimusele, milline on tema enda seisukoht, vastes Simson põiklevalt.

"Majandusministeeriumis on kaks ministrit, otsuse ettevalmistaja on Urve Palo. Nii palju kui olen kõrvalt näinud, on tegemist väga kuluka üritusega. Usaldan siin oma kolleegi hinnangut, et seda sama eelarvelist vahendit on võimalik Eesti eksponeerimiseks kasutada mõistlikumalt," lausus ta.

Täpsustusele, kas otsus on seega, et Eesti EXPO-le 2020. aastal ei lähe, vastas minister, et otsus sünnib homme.

Ka küsimusele, kuidas kavatseb ta ise valitsuses Dubais osalemise teemal hääletada, jäi Simson ebalevaks.

"Ma pigem eeldan, et võtame vastu konsensusotsuse ja kuulame kindlasti vastutava ministri seisukoha ära," ütles ta.

ERR palus majandusministeeriumi pressiosakonnalt kinnitust, kas EXPO-l osalemise küsimus on neljapäeval päevakorras ning millise ettepanekuga Palo valitsuse läheb.

"EXPO teemat homme valitsuses ei arutata," teatas ministeeriumi avalike suhete nõunik Kadri Tonka kolmapäeva lõunal.

Urve Palo keeldus sel teemal kommentaaridest.

Aasta tagasi tegi majandusministeerium valitsusele ettepaneku, et Eesti võiks Dubai EXPO-lt kõrvale jääda. Valitsus pidi esialgu otsuse vastu võtma mullu sügisel. Seda pole aga tehtud senini ning ei ministeerium ega EAS pole soovinud oma seisukohta avaldada.

Mihkelson: Eesti tuntus ei pea lõppema Euroopa Liiduga

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kommenteeris Facebooki postituses, et kui valitsus teeb otsuse mitte osaleda 2020. aastal Dubai EXPO-l, siis see on selges ebakõlas Eesti kui targa digitaalse ühiskonna ühe eestvedaja rolliga.

"Eesti tuntus ei lõpe ega pea lõppema Euroopa Liiduga. EXPO-d pole mingid imerelvad ja kulu on vaieldamatult kõrge. Kuid väga kõrge ekspordisõltuvusega (umbes 80 protsenti SKP-st) riigile oleks strateegiliselt oluline avada ennast maailmaturul eriti seal, kus meil veel seni pole õnnestunud laiemalt kanda kinnitada," kirjutas Mihkelson.

Ta lisas, et EXPO pole võrreldav tavaliste messidega, mille sarnaseid on Pärsia lahe piirkonnas mitmeid, vaid töötab lisaks ettevõtjate kasu nimel ka riigi tuntuse kasvatamisel.

"Seda viimast pole Eestil kunagi liiga palju. Kahjuks on aga nii, et välismajanduspoliitika on Eestis jäänud aastaid teenimatult tahaplaanile ning oodatav otsus viitab vaid sellele, et kaugemat silmapiiri ei näe ka käesolev valitsus," märkis ta.

Mihkelson lisas, et kolmapäeval käis tema juures visiidil Jaapani parlamendi väliskomisjoni esimees, kes muu hulgas tutvustas ja otsis tuge Osaka kandideerimisele 2025. aasta EXPO korraldamiseks.

"Rääkisin, et Eesti on väga huvitatud kaubavahetuse kasvatamisest Jaapaniga (hetkel on see kaheksa korda väiksem kui Hiinaga ning samal tasemel Hong Kongiga) ning Osaka edu puhul oleks see üks täiendav võimalus meie ettevõtjatele. Sama oleks ka Dubaiga, sest EXPO pole üksnes asukohariigile suunatud. Dubaisse tuleb kohale miljoneid külastajaid üle maailma ning korraldajad ootavad umbes 180 riigi osalemist. Kas tõesti tahab Eesti siit kõrvale jääda?" kirjutas Mihkelson.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: