Eesti võtab Türgist vastu kuni 160 Süüria pagulast

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sõjapõgenikud Haapsalus.Illustratiivne foto. Autor/allikas: ERR

Eesti on valmis Türgist vastu võtma kokku kuni 160 Süüria pagulast.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) menetluses on praegu viie Süüria pagulaste perekonna ehk 26 inimese taotlused ning PPA teeb otsuse augustis, kirjutab Eesti Päevaleht.

2015. aasta Euroopa rändekava alusel oli Eesti norm 20 kaitset vajavat inimest ning see määr täitus tänavu veebruaris ning nüüd on menetluses esimesed 2016. aasta Euroopa Liidu ja Türgi vahelise ühisavalduse raames ümberasustatavad süürlased. Valitute hulgas on endiselt eelistatud pered, üksnes süürlased või Süüria kodanikud.

Samas Eesti vastuvõetavate pagulaste kvoot ehk 550 sellega ei muutu, sest just nii palju on Eesti kahe aasta jooksul Euroopa Liidu rändekava raames lubanud Kreekast ja Itaaliast ümber paigutada ning Türgist ümber asustada.

"Ühisavalduse alusel jaotatavad pagulased pole eraldi lisakvoot, vaid see osa, mis jäi Euroopa-sisesest ümberpaigutamisest üle," ütles siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja asetäitja Liana Roosmaa.

Juuni lõpuga on pooleteise aastaga Euroopa rändekava programmi raames Eestisse vastu võetud 156 kaitset vajavat isikut Süüriast, Iraagist ja Jeemenist.

ÜRO pagulasorganisatsiooni UNHCR eelkontrolli läbinud Eesti jaoks välja valitud kandidaatidega tutvusid Eesti ametnikud Türgis mais, kui viie päeva jooksul pagulasi intervjueeriti, kontrolliti nende tausta ja sobivust Eesti ühiskonnaga.

2016. aasta märtsis leppisid Euroopa Liit ja Türgi kokku, et Türgist Kreeka saartele saabunud ebaseaduslikud migrandid saadetakse Türki tagasi ning iga tagasisaadetud süürlase kohta asustatakse üks süürlane Türgist ümber Euroopa Liitu.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: