Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa rahandusminister võrdles Türgit endise Ida-Saksamaaga

{{1500627720000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble võrdles reedel Türgit endise kommunistliku Ida-Saksamaaga.

Saksa-Türgi suhete halvenemine on pärast Saksa inimõigusaktivist kohtueelset vangistust Türgis toonud kaasa pooltevahelise sõnasõja.

Saksa valitsus manitses neljapäeval Türki reisivaid Saksa kodanikke ettevaatusele ja ähvardas üle vaadata garantiid välisinvesteeringutele. Ankara nimetas Berliini meetmeid "väljapressimiseks ja ähvardusteks".

Schäuble ütles ajalehele Bild, et Türgi on hakanud inimesi meelevaldselt vahistama ja ei täida minimaalseid konsulaarstandardeid.

"See meenutab mulle seda, kuidas asjad käisid Ida-Saksamaal. Igaühe jaoks, kes sinna reisis, oli selge, et kui midagi juhtub, ei saa teda keegi aidata," lausus rahandusminister.

Kui Türgi oma mänge ei lõpeta, peab Saksa valitsus oma rahvale ütlema "Te reisite Türki omal riisikol".

Meedia: Saksamaa külmutas relvatarned Türgile

Saksamaa on külmutanud kõik relvatarned Türgile, kirjutas meedia reedel uuest arengust Berliini ja Ankara tülis.

Osana kahepoolsete suhete põhjalikust ümberkorraldamisest Saksamaa "külmutab kõik kavandatud ja pooleliolevad relvatarned Türgile", kirjutas ajaleht Bild allikatele viitamata.

Saksa kantsleri Angela Merkeli kantseleiülem Peter Altmaier ei kinnitanud usutluses telekanalile ZDF Bildi väiteid ega lükanud neid ka ümber. Ta hoiatas, et Saksa valitsus "kaalub pidevalt edasiste meetmete vajalikkust".

Saksa majandusministeeriumist öeldi AFP-le, et suhete ümberkorraldamine "hõlmab kõiki sektoreid, muuhulgas kaitsevarustuse ekspordipoliitikat".

"Seetõttu vaadatakse üle kõik kaitseekspordi taotlused," teatas majandusministeerium avalduses.

Ministeeriumi teatel omistab Saksa valitsus "käimasolevatele arengutele ja eriti inimõiguste austamisele kaitseekspordialastes otsustes erilist tähelepanu ja see kehtib ka Türgi kohta".

Saksa-Türgi suhted on pingestunud pärast 2016. aasta juuli nurjunud riigipöördekatset Türgis, millele Ankara on reageerinud massiliste vahistamistega.

Meedia andmeil peatas Saksamaa riigipöördekatsele järgnenud kuurde jooksul 11 eraldiseisvat relvatarnet Türgile.

Suhted viis täielikku madalseisu Türgi kohtu teisipäevane otsus jätta kuus inimõigusaktivisti terrorirühmituse väidetava abistamise tõttu eelvangistusse. Nende seas on ka Saksa kodanik Peter Steudtner.

Altmaier kinnitas ka, et Berliin kutsub Brüsselit külmutama 2020. aasta lõpuni Ankarale eraldatavat 4,45 miljardi euro ulatuses Euroopa Liidu rahalist abi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: