X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loomakaitsjad pole rahul, et keskuse Meritäht keskkonnamõju jäi hindamata

Loomakaitsjad ei ole rahul, et Noarootsi vald jättis Läänemaale Dirhami sadamasse plaanitava külastuskeskuse Meritäht keskkonnamõju hindamise algatamata, vald ja arendaja leiavad, et seda polegi vaja.

Meritähes oleks plaanide kohaselt muude atraktsioonide seas ookeanikalade akvaarium, kus elaksid ka haid, arendaja loodab Meritähe valmis saada 2019. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Loomakaitseorganisatsioon Loomus leiab, et ookeanikalade vangistuses pidamine on ebaeetiline ja tegi selle vastu kevadel petitsiooni, millel on tänaseks üle 10 000 allkirja. Loomakaitsjates tekitab ka hämmingut, et Noarootsi vald otsustas jätta algatamata Meritähe keskkonnamõjude hindamise.

Meritähe aastast külastajate arvu näeb arendaja alguses 60 000 ringis, kuid 2023. aastaks juba 100 000 külastajat.

Noarootsi abivallavanem Aivo Hirmo ütles, et eetikaküsimuste ehk akvaariumis elavate mereloomade hingeelu üle otsustamine, ei ole valla pädevuses.

Rajatise laiema keskkonnamõju hindamise algatamata jätmises lähtusid nad Adepte Ekspert OÜ-lt tellitud eelhinnangust.

Hirmo sõnul eelhinnangu kohaselt projekti elluviimisel ja hilisemal kasutusel oluline keskkonnamõju puudub. "Samale seisukohale jõudis ka keskkonnaamet, seega puudub põhjendatus ja vajadus algatada täiendavat keskkonnamõju hindamist," märkis ta.

EAS-ilt loodab arendaja saada toetust 2,25 miljonit eurot. Hetkel tegeletakse vastava põhitaotluse koostamisega, mille peab esitama järgmise aasta kevadeks.

Kokku läheb keskus maksma viis miljonit eurot ja omafinantseeringu peamiskeks allikaks on plaanitud pangalaen.

Meritähe projektijuht Mart Vahtel ütles, et liikide valik ja elutingimused saavad paika koostöös teadlastega.

"Projekti Meritäht eesmärk on tuua loodus inimestele võimalikult lähedale, et tekiks sügavam mõistmine, austus meid ümbritseva suhtes. Me soovime arendada teadlikkust ja teadust," ütles Vahtel.

MTÜ Loomus juhatuse liige Kadri Taperson ütles, et Meritähe teema ei ole loomakaitsjate jaoks lõppenud ning lisas, et suve jooksul on Loomuse käest selle kohta infot küsinud juba kaks rahvusvahelist loomakaitseorganisatsiooni.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: