EAS otsustas Dirhami Meritähe külastuskeskuse rahastuseta jätta

{{1531809120000 | amCalendar}}
Foto: EAS

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei anna toetust Dirhamisse kogu pere külastuskeskust Sea Star/Meritäht rajada plaanivale Mellson Grupp OÜ-le, sest hindamiskomisjon leidis puudujääke projekti eelarves.

EAS-i turismiarenduskeskuse direktori kohusetäitja Annely Vürmer ütles, et kuigi projektil oleks majanduslik mõju piirkonna ettevõtlusele ning potentsiaal koostööks teiste turismiettevõtjatega, polnud EASile esitatud põhitaotlus komisjoni hinnangul sellisel tasemel, et see planeeritud eelarve piires reaalselt ellu viia.

"EAS tegi projekti menetlemisel koostööd nii Eesti kui ka rahvusvaheliste ekspertidega," sõnas Vürmer.

Meritähe projektijuht Mart Vahtel ütles ERR-ile, et ei oska EAS-i väidet eelarve puudujääkide kohta kommenteerida, sest ei ole materjalidega veel tutvunud. Ka ei osanud ta vastata küsimusele, kas keskus võidakse rajada ilma EAS-i toeta.

"Uudised on nii värsked, et ei oska kommenteerida," tunnistas ta. "Peame nüüd mõtlema hakkama, otsus on ju ühene. Pigem vaataks, mis seal kirjutatakse, siis saame midagi edasi mõelda ja teha".

Plaan eksponeerida ookeanikalu tõi kaasa loomakaitsjate pahameele ja petitsiooni, millega koguti peaaegu 15 000 allkirja.

Kuigi EAS viitab oma otsuses toetusest loobuda probleemidele eelarves ja eetikaküsimuses seisukohta ei võtnud, usub loomakaitseorganisatsiooni Loomus juhatuse liige Kadri Taperson, et üldsuse survest oli abi.

"Kohalikud ja ka rahvusvahelised organisatsioonid tõstsid häält selle plaani vastu, aga samal ajal ju ka inimesed kirjutasid alla erinevatele petitsioonidele ja nii edasi. Ma julgen arvata, et see pahameel oli nii suur, et see kindlasti mõjutas seda otsust ja see on väga hea," ütles Taperson "Aktuaalsele kaamerale".

Mellson Grupi idee järgi tuleks Dirhamisse turismiatraktsioon, kus oleks ookeanikalade akvaarium, veekeskus, seikluspark, teaduskeskus, sukelduskeskus ja siserand.

Esialgu plaanis arendaja näidata keskuses lisaks ookeanikaladele ka mereimetajaid, kuid see tõi kaasa loomakaitsjate pahameele. Mereimetajate eksponeerimisest otsustati loobuda, kuid loomakaitsjad ei olnud rahul ka kavatsusega kasutada kalu turismiatraktsioonina ning MTÜ Loomus korraldas selle vastu tänavu märtsis meeleavalduse.

Rahvusvahelise pereturismi atraktsiooni toetuse andmise tingimuste kohaselt on projektitaotluste menetlemine kaheetapiline: eeltaotlus ja seejärel põhitaotlus.

2016. aasta lõpus esitas Mellson Grupp OÜ EASile eeltaotluse rahvusvaheliste pereturismi atraktsioonide toetuse saamiseks summas 2,3 miljonit eurot. Selle aasta märtsis esitas Mellson Grupp OÜ komisjonile põhitaotluse.

Arendaja on hinnanud Meritähe rajamise maksumuseks viis miljonit eurot ja aastast külastajate arvu nähakse 100 000 ringis.

Rahvusvahelise pereturismi atraktsioonide toetuse eesmärk on tekitada põhjuseid Eesti külastamiseks ning siin pikemalt viibimiseks. Pereturismi atraktsioonide toetust saanud projektid on näiteks Super Skyparki vaateratas, Eesti Meremuuseumi Paks Margareeta, Tallinna loomaaia Pilvemets, Kosmopark Põltsamaal, WOW! keskus Kuressaares ning Noblessneri virtuaalreaalsuse keskus Tallinnas.

 

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael, Juhan Hepner

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: