IAEA: Iraan peab tuumaleppest kinni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Bushehri tuumajaam Iraanis
Bushehri tuumajaam Iraanis Autor/allikas: AP/Scanpix

Iraan peab kinni 2015. aasta tuumaleppest, teatas Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) neljapäeval.

USA president Donald Trump on lubanud Iraani ja P5+1 riikide vahel allkirjastatud leppe tühistada, süüdistades Teherani "terrorismi" toetamises ja kritiseerides Iraani ballistilise rakettide programmi ja inimõigusolukorda.

Kuigi USA on peatanud tuumaleppega seotud sanktsioonide jõustamise, on Washington kehtestanud Teherenile uued sanktsioonid.

Viimase IAEA kvartaliraporti kohaselt on Iraan pidanud kinni oma tuumaprogrammi suhtes kehtestatud piirangutest.

Iraani madalrikastatud uraani kogus jääb alla kokkulepitud 300 kilogrammi piiri. Madalrikastatud uraani kasutatakse rahumeelsel otstarbel, pommi tarvis tuleb seda edasi töödelda.

Kvartaliraportis öeldakse ka, et Iraan ei ole astunud samme Araki reaktori ehitamiseks, mis annaks talle relvas kasutatava plutooniumi, ega rikastanud uraani üle lubatud puhtusastme.

Reaktorite jahutamiseks kasutatavat rasket vett on Iraanil alla 130 tonni kõrguse piirmäära.

Trump teatab oktoobris kongressile, kas Iraan peab tuumaleppest jätkuvalt kinni.

Iraani kokkulepe ÜRO Julgeolekunõukogu alaliste liikmete USA, Venemaa, Hiina, Prantsusmaa ja Suurbritannia ning Saksamaaga allkirjastati aastaid väldanud läbirääkimiste tulemusena 2015. aasta juulis. Lepe jõustus 2016. aasta jaanuaris ja sellest lähtuvalt tühistati Iraanile kehtestatud rahvusvahelised sanktsioonid.

Endised ametnikud ja analüütikud on väitnud, et Valge Maja survestab USA luureteenistusi leidmaks õigustusi Iraani süüdistamiseks leppe rikkumises, kirjutas Briti väljaanne The Guardian sel nädalal.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: