Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mattis: tuumalepe Iraaniga vastab USA huvidele

{{1507052880000 | amCalendar}}
USA kaitseminister Jim Mattis.
USA kaitseminister Jim Mattis. Autor/allikas: Alex Wong/Getty Images/AFP/Scanpix

Maailma juhtriikide ja Iraani vahel sõlmitud tuumalepe vastab Ühendriikide huvidele, ütles kaitseminister Jim Mattis teisipäeval ning andis mõista, et president Donald Trump peaks kaaluma selle säilitamist.

Mattis väljendas toetust 2015. aastal sõlmitud kokkuleppele, mis kärpis islamivabariigi tuumaprogrammi. Trump on väitnud, et kokkulepe on "piinlik".

Vastates senati kuulamisel küsimusele, kas ta usub, et see lepe vastab USA riiklikele huvidele, sõnas Mattis: "Jah, senaator, ma usun."

Trump nimetas ÜRO Peaassambleel esinedes Iraani "korrumpeerunud diktatuuriks" ja "mõrvarlikuks režiimiks" ning ütles, et USA ja teiste suurriikidega sõlmitud tuumalepe teeb Ühendriikidele häbi.

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ütles seepeale, et Trumpi "odavad, inetud, rumalad ja tegelikkusele mittevastavad" märkused ÜRO Peaassambleel on märk meeleheitest.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov on öelnud, et ei näe vajadust Iraani tuumaläbirääkimiste taasavamiseks ja USA muresid seoses Teheraniga saab lahendada ka leppeväliselt. Euroopa Liidu välispoliitika juht Federica Mogherini avaldas samuti arvamust, et kõik Iraani tuumaleppega seotud riigid on veendumusel, et seda täidetakse ja see toimib.

Trump ütles pärast Iraani värsket raketikatsetust, et tuumaleppest pole enam nagunii kuigipalju järel.

"Iraan katsetas just ballistilist raketti, mis on võimeline Iisraeli jõudma. Nad töötavad ühtlasi koos Põhja-Koreaga. Pole kuigipalju lepet meil enam," kirjutas Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.

Iraan teatas septembri lõpus uue keskmaaraketi edukast katsetamisest, millega trotsis otseselt USA ähvardust taanduda tuumaleppest Teheraniga.

Mattis väljendas Tillersoni Põhja-Korea poliitikale toetust

Mattis väljendas teisipäevasel senatikuulamisel ka Pentagoni toetust välisminister Rex Tillersoni pingutustele leida Põhja-Korea tuumavastasseisule diplomaatiline lahendus.

Mattise hinnangul tulenevad USA presidendi Donald Trumpi administratsiooni karmid väljaütlemised Pyongyangi aadressil peamiselt vajadusest Põhja-Koread survestada ja mitte kriitilisest suhtumisest Tillersoni tegevusse.

"Kaitseministeerium toetab täielikult välisminister Tillersoni pingutusi leida diplomaatiline lahendus, kuid keskendub samal ajal muidugi Ühendriikide ja meie liitlaste kaitsele," sõnas Mattis.

Valge Maja kinnitas viimati alles esmaspäeval, et "praegu ei ole aeg" kõnelusteks Põhja-Koreaga.

Valge Maja pressisekretär Sarah Sanders ütles, et ainsaks erandiks oleksid kõnelused, mille eesmärk on saavutada Põhja-Koreas kinni võetud ameeriklaste vabastamine ja koju naasmine.

"Rääkimisel ja diplomaatilise surve avaldamisel on vahe ning me toetame tugevalt diplomaatilise surve avaldamist Põhja-Koreale, mida me jätkame. Praegu ei ole aeg lihtsalt Põhja-Koreaga juttu ajada," seletas ta.

USA välisminister Rex Tillerson ütles laupäeval, et Ühendriikide ametnikud on kahe riigi liidrite sõnasõjale vaatamata kontaktis oma Põhja- Korea kolleegidega.

President Trump teatas natuke hiljem, et läbirääkimised Põhja-Koreaga tema tuumaprogrammi üle oleks aja raiskamine.

Välisministeerium hiljem selgitas, et Põhja- Korea "ei ole näidanud märke, et nad oleksid huvitatud või on valmis kõnelusteks tuumavabaks muutumise üle".

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: