Rahu-uurijad: tuumarelvi ehitatakse juurde neljas riigis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

SIPRI arvates pole Põhja-Koreal laskevalmis tuumarelvi, vaid 10-20
SIPRI arvates pole Põhja-Koreal laskevalmis tuumarelvi, vaid 10-20 "muud lõhkepead". Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

Tuumarelvade koguarv maailmas eelmisel aastal langes, kuid relvi ehitati juurde Hiinas, Indias, Põhja-Koreas ja Pakistanis, teatas mõttekoda Stockholmi Rahvusvaheline Rahu-uuringute Instituut (SIPRI) neljapäeval.

Põhja-Korea tuumaprogrammi areng "panustas rahvusvahelisse poliitilisse ebastabiilsusesse ning sel võivad olla tõsised tagajärjed ka mujal", seisab SIPRI avalduses.

2017. aasta jaanuaris oli USA-l, Venemaal, Suurbritannial, Prantsusmaal, Hiinal, Indial, Pakistanil, Iisraelil ja Põhja-Koreal kokku 14 935 tuumarelva. Eelmisel aastal samal ajal oli riikidel kokku 15 395 tuumarelva.

SIPRI arvates pole Põhja-Koreal laskevalmis tuumarelvi, vaid 10-20 "muud lõhkepead", nende seas "operatiivvalmiduses lõhkepead, mida hoitakse varus ning mahakantud lõhkepäid, mis lähevad lammutamisele". Põhja-Koread puudutavad andmed on hinnangulised, rõhutas mõttekoda dokumendis.

"Sammud tuumarelvade desarmeerimises on julgustandvad," ütles SIPRI tuumarelvade projekti juht Shannon Kile. Juulis leppisid 122 riiki ÜRO-s kokku tuumarelvade keelustamise leppes.

"See nõndanimetatud keeld on potentsiaalselt oluline verstapost pikas plaanis tuumarelvade desarmeerimiseks," lisas ta.

SIPRI kommenteeris ka maailma julgeolekuolukorda üldiselt ning tõi positiivses võtmes välja Pariisi kliimaleppe jõustumise, Iraani tuumaleppe jõustamise ning ÜRO peaassamblee resolutsiooni algatada tuumarelvade hävitamise kõnelused 2017. aastal.

Samas kritiseeris instituut põgenike arvu kasvamist maailmas üle 60 miljoni. Instituut peab rände peamiseks põhjuseks relvakonflikte ning tõi esile, et kaks kolmandikku maailma põgenikest elab Aafrikas ja Lähis-Idas.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: