Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu arutab EKRE soovi kooseluseadus tühistada veel enne valimisi

{{1506595620000 | amCalendar}}
Foto: Martin Dremljuga/ERR

Riigikogu õiguskomisjon otsustas saata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise seaduse esimesele lugemisele. Parlament hakkab seaduse tühistamist arutama 12. oktoobril.

Otsuse poolt saata eelnõu esimesel lugemisele hääletas neljapäeval seitse komisjoni liiget, neli istungil osalenut hääletusel ei osalenud, teatas riigikogu pressiteenistus. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata.

„Me otsustasime saata selle eelnõu täiskokku, et kõik poliitikud saaksid hääletada selles küsimuses oma südametunnistuse järgi. Tänase komisjoni otsusega hoiame kinni ka riigikogu kodu- ja töökorra seadusest,“ ütles õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid (Keskerakond).

Vastavalt riigikogu kodu- ja töökorra seadusele peab eelnõu esimene lugemine toimuma riigikogu täiskogu seitsme töönädala jooksul eelnõu menetlusse võtmisest arvates. Antud eelnõu peaks seega seaduse järgi esimesele lugemisele jõudma hiljemalt sügisistungjärgu neljandal nädalal.

Ossinovski: kooseluseaduse tühistamise eelnõu langeb menetlusest välja

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski kinnitas neljapäeval, et kooseluseaduse tühistamise eelnõu langeb esimesel lugemisel riigikogu menetlusest välja.

"Me ei lase esimese lugemise lõpetamist," ütles Ossinovski neljapäeval BNS-ile. "Kooseluseadus jääb ja nii, nagu me oleme seda siiani taganud, tagame seda ka edaspidi."

EKRE eelnõu kooseluseaduse tühistamiseks on riigikogus esimesel lugemisel 12. oktoobril.

Ossinovski kirjutas neljapäeval sotsiaalmeedias, et "kooseluseadus oli ainuõige samm inimeste võrdsete õiguste tagamise teel ning selle tagasipööramine ei oleks ainult südametu ja alatu, vaid ka vastuolus põhiseadusega. Seda ei juhtu. Kooseluseadus jääb, sotsiaaldemokraadid on selle garantii."

BNS-i küsimusele garantiiks olemise kohta vastas Ossinovski, et asja mõte on inimeste rahustamine.

"Mõte on loomulikult selles, et vastutustundetu tegevus, millega EKRE silma paistab, on hirmutanud terve hulga inimesi ära, kelle perede elude kallale selliste algatustega kiputakse ja ma arvan, et on oluline anda ühiskonda rahustav sõnum," sõnas ta. "Eks seda opositsioonilist populismi ikka aeg-ajalt tekib, aga sellest ei tohiks end lasta ülemäära häirida. Sotsiaaldemokraadid on öelnud, et parlamendis pole piisavalt hääli kooseluseaduse rakendussätete tarvis, kuid seaduse enda tühistamine kindlasti ei õnnestu."

Kooseluseaduse kehtetuks tunnistamise eelnõu algatas 15. mail EKRE riigikogu fraktsioon. Eelnõu seletuskirjas tuuakse välja, et kooseluseaduse korrektse vastu võtmise jaoks puudus eelmises riigikogu koosseisus vajalik häälte hulk ja ka nüüd on rakendussätete vastuvõtmine takerdunud.

Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv justiitsminister Urmas Reinsalu toetas eelnõu. Tema sõnul on kooseluseadus, millel ei ole kehtivaid rakendusakte, kaasa toonud õigusliku ebaselguse, mis tuleks lõpetada.

Reinsalu seisukohta kritiseeris sotsiaaldemokraadist välisminister Sven Mikser, nimetades seda "üksikuks populistlikuks karjatuseks".

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb on varasenalt öelnud, et valitsusel ning erakonnal on olulisemaid küsimusi, mida lahendada ning koalitsioonis puudub selles küsimuses konsensus. "Seda, milline on erakonna saadikute seisukoht riigikogu saalis, näeb kõige selgemini hääletusel," sõnas Korb augustis.

Kooseluseaduse võttis vastu riigikogu eelmine koosseis ja see jõustus tänavu 1. jaanuaril. See võimaldab samasoolistel paaridel registreerida ametlikult oma kooselu. Seni on samas vastu võtmata seaduse rakendusaktid, mis peaksid täpsustama kooseluseadusest tulenevate õiguste realiseerimise korra ehk selle, kuidas saab kooseluseadust igapäevastes praktilistes olukordades rakendama hakata.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: