Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enamik fraktsioone ei kiirusta kooseluseaduse osas ühtset seisukohta võtma

{{1507007520000 | amCalendar}}

EKRE algatatud eelnõu kooseluseaduse kehtetuks tunnistamiseks jõuab järgmise nädala neljapäeval või 17. oktoobril riigikogus esimesele lugemisele, kuid enamik fraktsioone arutab oma seisukohti alles tuleval esmaspäeval. Seejuures on seaduse tühistamine ja koalitsiooni stabiilsus suuresti Keskerakonna käes.

EKRE esitas riigikogule eelnõu kooseluseaduse tühistamiseks tänavu mais ning 12. oktoobril ehk kolm päeva enne valimispäeva on see täiskogu päevakorras.

Eesti Päevaleht kirjutas, et kooseluseaduse arutelule eelneb Keskerakonna fraktsiooni algatatud arutelu Ida-Virumaa üle, mis tähendab, et riigikogu tööaeg võib enne kooseluseaduseni jõudmist otsa saada.

EKRE püüdis seadust tühistada ka mullu kevadel, kuid siis jäi poolthäältest puudu. EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles ERRile, et nemad kui eelnõu algatajad hääletavad kooseluseaduse tühistamise poolt mõistagi üksmeelselt.

Tühistamist toetab erakonnana ka Isamaa ja Res Publica Liit, ehkki fraktsiooni liikmete seiskoht selgub IRLi fraktsiooni ja erakonna esimehe Helir-Valdor Seedri sõnul tuleval nädalal toimuval koosolekul.

"IRLil on asi ju väga selge ja lihtne - me oleme oma erakonna seisukoha juba 2014. aastal välja kujundanud ja oleme ka riigikogus mitmel korral hääletanud - ja ühtmoodi hääletanud," lausus ta.

Seeder lisas, et kuna praegu on istungitevaba nädal, koguneb fraktsioon tuleval esmaspäeval ning siis arutatakse muu hulgas ka kõnealuse eelnõu üle, kuid ta ei näe enda sõnul põhjust, miks peaks erakondlikku seisukohta muutma.

"Olen kindel, et valdav enamus fraktsioonist hääletab nii nagu 2014. aastal," ütles Seeder, viidates toonasele kooseluseaduse hääletusele, kus ükski IRLi liige seaduse poolt häält ei andnud.

Keskerakonna fraktsioon alles kujundab seisukoha

Kooseluseaduse tühistamisel ja koalitsiooni stabiilsusel on tähtsaim roll Keskerakonna käes. Martin Helme märkis, et kui Keskerakonna fraktsioon oma hääled tühistamiseelnõu taha tooks, siis jääks eelnõu menetlusse.

Tühistamist pooldav Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et neil on juhatuse otsus kooseluseadus tühistada. Samas on Keskerakonna fraktsioonis eriarvamusi ning Keskerakond koalitsiooni lõhkuda ei taha.

Uut võimuliitu oleks keerukas teha, kuna näiteks suuruselt sobilik liit Reformierakonnaga ei sobiks parteis põhimõtteliselt paljudele.

"Kui me näeme, et sotsiaaldemokraatide jaoks on see tõesti nii punase joone teema, siis Keskerakond on nõus tegema siin kompromisse, sest alternatiiv Reformierakonnaga oleks Eestile hullem. Nii et eks me jälgime poliitilisi protsesse ja käitume põhimõttel, et tänane valimisliit püsiks," lausus Karilaid.

Keskerakonna fraktsioonis tuleb teema päevakorda esmaspäeval. Fraktsiooni aseesimehe Erki Savisaare sõnul otsustatakse ilmselt siis ka seda, kas igaüks hääletab enda arusaama järgi või kujundatakse ühtne seisukoht.

"Kui uus töönädal tuleb, siis me esmaspäeval arutame seda ja kolmapäeval," märkis ta, ent ei osanud prognoosida, kuhu suunda meelsus erakonnas kaldub.

Pevkur: juba antud õigusi pole loogiline ära võtta

Kooseluseaduse osas ei jookse jõujooned koalitsiooni ja opositsiooni vahel - õiguskomisjonis on koostööd teinud IRL, Keskerakond ja EKRE ning teisel pool sotsiaaldemokraadid ja Reformierakond.

Reformierakonna fraktsioonis tuleb kooseluseaduse tühistamise eelnõu arutlusele samuti järgmisel esmaspäeval. Nende riigikogu fraktsiooni juht ja erakonna esimees Hanno Pevkur märkis, et ei näe praegu põhjust, miks nad peaksid oma varasemast seisukohast taganema.

"Demokraatia peab olema järjepidev ja juba antud õiguste ära võtmine ei tundu kuidagi olevat loogiline," nentis Pevkur.

Küsimusele, mis saab siis, kui riigikogus peaks teiste teemade arutamine sedavõrd venima, et selle päevakorrapunktini ei jõuta, vastas Pevkur, et ei tea praegu isegi järgmise nädala päevakorda.

"Kõigepealt ootaks ikka päevakorra ära, vaataks, mis sinna sisse pannakse juhatuse poolt ja siis saab edasi mõelda," lausus ta.

Ka Reformierakonna fraktsiooni liige Valdo Randpere märkis, et suure tõenäosusega hääletab neist enamik kooseluseaduse tühistamise vastu.

"Osa neist inimestest, kes olid isegi võib-olla kõhklevad selle kooseluseaduse enda suhtes, leiavad, et see ei ole hea tava, kui riigikogu üks koosseis võtab vastu uue seaduse, teine koosseis tuleb ja tühistab selle, midagi asemele pakkumata," selgitas Randpere.

Sotsid tühistamist toetava Keskerakonnaga koostööd ei sooviks

Sotsiaaldemokraadid on kooseluseaduse tühistamise vastu.

"Meil on suhteliselt kindel seisukoht, et EKRE eelnõu ei ole tarvis sellisel kujul toetada, seda ei ole tarvis üldse menetledagi. Arvan, et me oleme suhteliselt ühtsed," sõnas SDE fraktsiooni esimees Kalvi Kõva, kuid lisas, et nemadki arutavad küsimust fraktsioonis veel tuleval esmaspäeval.

Kui neljapäevasel istungil kooseluseaduseni ei jõuta, siis saab Kõva sõnul seda tunni võrra pikendada, kuid kas sotsid pikendamist toetavad, ta konkreetselt ei vastanud.

"Ma ei oska ütelda, eks seda ikka võib ju pikendada, aga nagunii peab kella kaheks istung ära lõppema. See on tavapärane riigikogu töö, see on nii väike nüanss, et ma selle kohta ei oska midagi öelda," lausus sotside fraktsiooni juht.

Sotside fraktsiooni liige, riigikogu esimees Eiki Nestor ütles, et kui eelnõu Keskerakonna abil menetlusse jääks, oleks edasine koostöö nendega ohus.

"No eks me siis vaatame, aga ma arvan, meie koostöötahe selliste partneritega on suur küsimärk," tõdes ta.

Vabaerakond soovitab hääletamata jätta

Vabaerakond on kooseluseaduse tühistamisel hääletuse vabaks andnud, kuid üldine soovitus on jätta hääletamata, rääkis fraktsiooni esimees Artur Talvik.

"Oleme tulnud ju välja oma seaduseelnõuga ja oleme seisukohal, et kogu selle totra olukorra lahendamiseks on tegelikult niinimetatud tsiviilpartnerluse käikuvõtmine. Meie enda paarkonnaseaduse eelnõu on sisuliselt alge ka tsiviilpartnerlusseaduseks," põhjendas ta.

Talviku sõnul on Vabaerakond jätkuvalt seisukohal, et olukord kooseluseadusega lõhestab ühiskonda ja seda pole Eestile tarvis.

"Me peaksime lahendama selle olukorra ära. Praegu mõned osapooled lihtsalt naudivad, et seda lahendust ei ole," tõdes ta.

Niinimetatud aknaalused saadikud ehk suvel IRList lahkunud Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson kinnitasid, et ei toeta EKRE eelnõu.

"Mina hääletan kindlasti selle eelnõu vastu ehk kooseluseaduse poolt," lausus Mihkelson, kes kooseluseaduse vastuvõtmisel jättis hääletamata.

"Ma ei toeta EKRE eelnõu, ma ei toeta seda, et tühistada kooseluseadus," sõnas ka Tsahkna.

Riigikogus 9. oktoobril 2014 vastu võetud ja 2016. aastast kehtima hakanud kooseluseaduse täies mahus jõustumiseks on riigikogul vaja vastu võtta ka rakendusaktid, see on aga tänini tegemata.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: