Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Urmas Viilma taunis Annika Laatsi sõnavõttu ETV eetris

{{1507186860000 | amCalendar}}

Eesti evengeelse luterliku kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma avaldas nördimust, et Risti koguduse õpetaja Annika Laats kolmapäeva õhtul ETV eetris olnud debatisaates “Suud puhtaks” kooseluseaduse kaitseks sõna võttis.

"Mul on väga kahju, et Annika Laatsi seisukohad panevad kiriku, selle vaimulikud, teised töötegijad ja liikmed, samuti kirikujuhid, sealhulgas minu olukorda, kus peame selgitama, mida siis EELK tegelikult asjadest arvab või kuidas on võimalik, et EELK vaimulikud ei kuuluta oma kiriku õpetusega kooskõlas olevat sõnumit," postitas Viilma sotsiaalmeediasse.

Saates osales ka Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja Arne Hiob, kes Viilmaa sõnul sõnastas seisukoha, mida on Eesti luterlik kirik seni väljendanud, et kuni samasooliste kooselu seadustamisega käib kaasas abielu mõiste hägustamine ja ümberdefineerimine, ei saa kooseluseadusega nõus olla ning rakendussätteid vastu võtta. 

Viilmaa möönis, et oma seisukohtade erinevust oma kiriku seisukohtadega saatekülalise, riigikogu EKRE fraktsiooni liikme Jaak Madissoni poole pöördunud Annika Laats ka ise tunnistas.  

"Kuidas üks EELK vaimulik on valmis avalikult oma kiriku seisukohtadega vastanduma ma ei mõista, sest Annika Laats ei esindanud saates ainult iseennast, vaid rõhutas seda, et ta on kirikuõpetaja," lisas Viilma.

"Kiriku seisukoht on endiselt, et homoseksuaalne praktika, nagu ka heteroseksuaalsed abieluvälised seksuaalsuhted on Jumala tahte vastased, mistõttu on tegemist patuga. Ka on kirik endiselt piibellikul seisukohal, et abielu on ainult mehe ja naise vaheline liit, mis on Jumala seatud. Seetõttu ei ole inimesel, olgu või riigikogus enamuse häältega läbi surudes, õigust seda muuta," kirjutas Viilma.  

Peapiiskopi sõnul ootab ta Annika Laatsilt kirjalikku selgitust, mida hakkab arutama järgmine kirikuvalitsus. EELK järgmine kirikuvalitsus toimub novembrikuus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ta kinnitas, et erimeelsused pole veel kirikulõhe.

Annika Laats on veendunud, et kooseluseadus ja samasooliste paaride toetamine on teema, mida EELK peab arutama, ent kiireid muutusi ta ei looda.

"See on pikk protsess, teistes on seda samuti pikalt arutatud, tehtud tööd piibli kallal, dogmaatika ja eetika vallas. Meie kirikus toimus see aastaid tagasi nõnda, et ühel hetkel ilmus kirikukogu pinkidele vastav tekst A4 selle kohta, mida kirik arvab ja meil ei olnud arutelu ega ettevalmistusaega ja nii see kiriku ametlikuks seisukohaks hääletatigi," rääkis Laats.

"Kui ma täna oma kirikujuhi positsioonilt ütlen või vaimulikuna ütlen, siis nendes kirikutes, kus need muutused on toimunud, me peame nägema ka muutuste taha. /.../ Skandinaavias kuulub pea 80 protsenti elanikest kirikusse ja see tähendab, et ühiskonna ootuste mõju kiriku kohandamisele on seal suurem kui meil," kommenteeris Viilma.

 Urmas Viilma täispikk intervjuu "Aktuaalsele kaamerale":

 Annika Laatsi täispikk intervjuu "Aktuaalsele kaamerale":

Annika Laats kolmapäeval saates "Suud puhtaks":

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: