Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Europarlament kutsus EL-i Brexiti-kõnelustel teise faasi mitte liikuma

{{1507022340000 | amCalendar}}
Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier 3. oktoobril europarlamendis.
Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier 3. oktoobril europarlamendis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament kutsus teisipäeval ülekaaluka häälteenamusega vastuvõetud resolutsioonis Euroopa Liidu liidreid hoiduma heakskiidu andmisest poolte tulevasi suhteid käsitleva läbirääkimiste teise faasi alustamisele lahkumiskõnelustel Suurbritanniaga.

Strasbourg´is plenaaristungjärku pidav europarlament kiitis resolutsiooni heaks 557 poolt- ja 92 vastuhäälega, 29 saadikut jäi erapooletuks.

Resolutsioonis seisab, et parlamendi hinnangul pole lahkumisläbirääkimistel seni saavutatud "piisavat edu" kodanike õiguste, Iirimaa küsimuse ja finantskohustuste vallas, et edasi liikuda tulevaste kaubandus- ja julgeolekusuhete juurde, mida taotleb London.

Europarlamendil on hetkel kõnelustel vähe sõnaõigust, kuid neil on õigus vetostada kõik kokkulepped, mis puudutavad Suurbritannia lahkumist blokist 29. märtsil 2019.

Barnier: Brexiti kõneluste teist etappi veel alustada ei saa

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles varem teisipäeval Euroopa Parlamendile, et Brexiti läbirääkimistel pole saavutatud piisavat edu arutelu alustamiseks Suurbritannia ja EL-i tulevaste kaubandussuhete üle.

"Tänase seisuga ei ole me saavutanud piisavat edu, et alustada täie usalduse juures läbirääkimiste teist faasi," ütles Barnier Strasbourg´is europarlamendi saadikutele. "Tõsised erimeelsused püsivad endiselt, eriti lahutusarve küsimuses. Me ei ole nõus maksma 27-kesi seda, mis lepiti kokku 28-kesi." 

Ka Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri sõnul on liiga vara teise faasi liikuda. "Me peame esmalt kokku leppima lahutustingimustes ja seejärel vaatame, kas suudame teineteist taas leida," sõnas ta.

Brexiti-kõneluste viies voor peaks algama järgmisel nädalal ning europarlamendi liikmete sõnul peaksid EL-i liidrid 19.-20. oktoobri tippkohtumisel kõneluste teemaderingi laiendamise edasi lükkama, kui "ei sünni just suurt läbimurret".

EL lähtub Brexiti kõnelustel läbirääkimispositsioonist, et kõneluste teise etapiga osapoolte tulevaste suhete üle on võimalik alustada alles siis, kui on jõutud kokkuleppele Suurbritannia lahkumisarves, ülejäänud 27 EL-i liikmesriigis elavate Briti ja Suurbritannias elavate 27 EL-i liikmesmaa kodanike õigustes ning Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahelise piiri küsimuses.

EL-i valitsusjuhid langetavad otsuse kõneluste teise faasi edasiliikumise üle 19. oktoobril algaval kahepäevasel Euroopa Ülemkogul.

 

Juncker tervitas May "lepitavat" tooni Firenzes peetud Brexiti-teemalises kõnes, kuidas tõi välja tähtsad erimeelsused. "Läbirääkijad tegid kodanike õiguste teemal häid edusamme, kuid Euroopa Kohtu asendamatus rollis nende õiguste tagajana tuleb veel kokku leppida." 

Ta hoiatas ka, et kokkulepe puudub ka lahkumisarve küsimuses.

Barnieri sõnul on Suurbritannia muutnud May kõnes tehtud järeleandmised läbirääkimispositsioonideks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: