May: konservatiivid ei olnud erakorralisteks valimisteks valmis

Theresa May Maidenheadi valimisringkonna tulemuste teatamisel 9. juunil.
Theresa May Maidenheadi valimisringkonna tulemuste teatamisel 9. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti peaminister ja konservatiivide juht Theresa May ütles neljapäeval väljaandes The House avaldatud intervjuus, et tema erakond ei olnud valmis juunis toimunud erakorralisteks parlamendivalimisteks hoolimata sellest, et nad arvamusküsitluste kohaselt juhtimas olid.

"Juba nimest tulenevalt pole sul olnud võimalust erakorralisteks valimisteks ettevalmistusi teha," selgitas May ja nentis, et partei masinavärk ei olnud valimisteks töökorras.

Samuti tunnistas peaminister, et tal ei õnnestunud edasi anda oma kampaania keskset sõnumit. "Kui ma tulin Downing Streetile astusin ma poodiumile ning panin paika oma platvormi tulevikuks. Valimistel see kõlama ei jäänud."

Lisaks arvas May, et tooridel tuleb teha kampaaniat vähem tsentraliseeritult ja nii, et see peegeldaks erakonna rohujuuretasandit.

"Väga palju inimesi tegid kohapeal kõvasti tööd ning seal on nüüd tunne, et neil ei olnud võimalust teha seda, mida nad tahtsid teha," rääkis ta. "Ei olnud keskusega neid ühendusi, mis oleksid pidanud olema."

Kuigi konservatiivid võitsid May enda poolt ellu kutsutud juunikuised erakorralised valimised, kaotas erakond parlamendienamuse ning May valitsusel õnnestus võimule jääda vaid tänu Põhja-Iirimaa unionistidega sõlmitud kokkuleppele.

Järgmisel nädalal toimub Konservatiivse Partei iga-aastane kongress ning YouGovi arvamusküsitluse kohaselt leiab vaid 29 protsenti erakonna liikmetest, et May võiks juhtida konservatiive järgmiste valimiste ajal.

Viis protsenti erakonna liikmetest kusjuures soovib, et ta koheselt parteijuhi kohalt tagasi astuks. Kaheksa protsenti soovib tema lahkumist järgmisel aastal, 38 protsenti pärast 2019. aastal toimuma määratud Brexitit ning 13 protsenti vahetult enne järgmisi valimisi.

Järgmise parteijuhina näeb 23 protsenti vastanutest välisminister Boris Johnsonit, kusjuures 69 protsenti leiab, et ta teeb praegu head tööd. Šotimaa konservatiivide juht Ruth Davidson on edetabelis teisel kohal, tema saamist konservatiivide liidriks soovib 18 protsenti partei liikmetest. Järgnevad rahvasaadik Jacob Rees-Mogg 17 protsendiga ja Brexiti-minister David Davis 11 protsendiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: