X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haigekassa nõukogu valis uueks juhiks Rain Laane

{{1507268640000 | amCalendar}}

Haigekassa nõukogu kogunes reede hommikul valima uut juhti, kelleks osutus varem Microsofti Balti regiooni juhtinud Rain Laane.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles haigekassas toimunud pressikonverentsil, et reedel kuulas nõukogu ära kaks kandidaati ja tegi nende kahe vahel valiku, kelleks osutus Laane. Viimase kasuks rääkis ministri sõnul Laane pikaajaline juhtimiskogemus.

Uus juht asub ametisse 16. oktoobril.

Laane tõi valdkondadena, kus haigekassas võiks arendusi teha, välja infotehnoloogia kasutamise ja digitaalse transformatsiooni.

Ossinovski ei tee saladust, et poliitiline suund on eelkõige esmatasandi arstiabi kättesaadavuse parandamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Pikas perspektiivis on esmatasandi arendamine riigile prioriteet ja see prioriteet on jätkuv ja kasvav. Oleme ju toetamas riigi poolt tervisekeskuste rajamist väga paljudes Eesti nurkades selleks, et esmatasandil saaks laiemat hulka teenustest kätte kui ka saaks perearstid ühtsetesse meeskondadesse tööle selleks, et tagada paremat kättesaadavust kohapeal ja teiselt poolt hoida ära ka teatud hulka eriarsti visiite," selgitas Ossinovski.

"Aktuaalne kaamera" küsis Laanelt, kas esmatasandisse panustamine tähendab seda, et näiteks täna kolme aasta pikkune puusaproteesimise järjekord pikeneb tulevikus viiele aastale.

"See kindlasti ei tohi lükkuda kolmelt viiele. Suund on vastupidine, ta peaks tulema lähemale. Küsimus on raha jagamises ja selle läbipaistvuses, kuidas me seda teeme, ja ka kokkulepetes. Raha on alati vähe, aga raha tuleb jagada lähtuvalt inimesest, lähtuvalt inimese murest. Suund on selle poole, et ravijärjekorrad lühenevad. Seda saab teha lühemaks kindlasti läbi tehnoloogiliste uuenduste, läbi parema töökorralduse ja läbi ka poliitiliste kokkulepete," vastas Laane.

Haigekassa jätkusuutliku rahastamise küsimus tuleb aga Laane sõnul poliitikutel lähiajal ära otsustada, vastasel juhul saaks haigekassa rahakott 2026. aastaks tühjaks.

Ossinovski on seda meelt, et solidaarne kindlustussüsteem peab jääma ning lahendusi tuleks tema sõnul otsida nii IT-lahendustest kui ka genoomikast, kaasates riskipõhist meditsiini ja ennetades haigusi. Vastavate motivatsiooniskeemide välja mõtlemise panebki ta haigekassa õlgadele.

Laane märkis, et võtab sektorivälise inimesena kõigepealt paar kuud aega, et aru saada praegusest seisust, inimestega vestelda ja kõigi partneritega kohtuda.

"Enne seda on keeruline langetada otsuseid või öelda, et muudame midagi esimesest päevast," lausus Laane ja lisas, et järgmise viie aasta suunad selguvad paari kuu jooksul.

Enda tööpõhimõtetena tõi haigekassa uus juht välja inimestekesksust, avatud suhtlemist ja läbipaistvust.

Lisaks pikendas nõukogu haigekassa juhatuse liikme Maivi Parve volitusi kuni aasta lõpuni.

Haigekassa juhi avalik konkurss kuulutati välja suve alguses, enne möödunud esmaspäeval luhtunud valimisi jäi sõelale kaks inimest.

Ossinovski põhjendas varasema valiku luhtumist sellega, et nõukogul puudus täielik kindlus, kas konkursi läbiviimise kõiki punkte on täidetud viisil, mis võimaldaks langetada juriidiliselt korrektset otsust.

Toimetaja: Indrek Kuus, Karin Koppel, Merili Nael, Siiri Ottender-Paasma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: