Luik avas Tapa kaitseväelinnakus Euroopa ühed moodsamad kasarmud

{{1509370440000 | amCalendar}}

Kaitseinvesteeringute keskus avas esmaspäeval Tapa kaitseväelinnaku laienduse, mis on viimase aastakümne üks suuremaid ja komplekssemaid kaitseotstarbelisi ehitusi Eestis.

Laienduse avas kaitseminister Jüri Luik koos kaitseväe ja liitlaste esindajatega.

Valminud ehitiste hulka kuuluvad 20 hoonet ja rajatist, sealhulgas kolm kasarmut, toitlustuskompleks, hooldus- ja õppehallid ning teenindavad hooned - kokku ligi 38 000 ruutmeetrit pinda.

Uued kasarmud on Euroopa moodsaimad, nad on projekteeritud arvestades tänapäevaseid nõudmisi väljaõppele ja sõdurite vajadustele. Igas kasarmus on 300 majutuskohta ja 30 töökohta. Ühte hoonesse on koondatud ühe allüksuse elu- ja õpperuumid, varustus ja hooldusruumid.

Tapa sõjaväelinnaku laienduse arhitekt Toivo Tammik selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kasarmute asetus sai paika pandud päikese järgi - et kõik eluruumid saaksid näha nii hommiku- kui ka õhtupäikest. Söökla asetseb kasarmute vahel.

"Siin on kolm saali, korraga mahub sööma kokku 600 inimest, päevas mitu tuhat. Igal saalil on oma identiteet. Keskel on sinine saal, ühel pool punane, teisel pool kollane saal ja omakorda need saalid on visuaalses ühenduses kõrvalasuvate kasarmutega, kus on samasuguseid värvilahendusi meie poolt pakutud," rääkis Tammik.

5500 ruutmeetri suurune toitlustuskompleks on üks suuremaid Baltimaades ning on suuteline päevas toitlustama 3200 inimest, neist 2400 kohapeal ning 800 väliõppustel.

Järgmisel aastal kolib apa kaitseväelinnakusse Paldiskist ka Scoutspataljon. Väga palju rohkem rahvast uuenenud Tapa linnak ei mahutakski.

"Kui me seda linnakut projekteerisime, me ei osanud arvestada sellise inimeste kasvuga. Praegu on see söökla väga hea ja meie jaoks piisav," kinnitas kolonel Veiko-Vello Palm.

Tapa on suurim baas Eestis, kus paiknevad liitlasüksused. Tapal ja Ämaris on tihti külas ka liitlaste poliitikud ja sõjaväejuhid.

"See ehitamine on väga paljuski seotud sellega, et siin on liitlaste - meie mõistes - väga suur pataljon ja me peame siia mahutama ära liitlased ja oma võitlejad. Nii et ma ei ütleks, et Tapa on mingisugune staarbaas, aga ta on baas, mis on väga suur ja kus on väga palju selliseid tingimusi ja vajadusi, mida mujal baasides ei ole," selgitas kaitseminister Jüri Luik.

Linnaku laienduse ehitasid Nordecon ja Merko. Ehitustööde maksumus on 43 miljonit eurot.

Ehitustööd lõppesid oktoobri alguses, kokku on Tapa linnakus 2017. aasta sügisest 8 kasarmut, neist 3 liitlaste käsutuses.

Tuleval aastal on plaanis ehitada Tapa linnakusse veel kaks kasarmut. Ehitatakse juurde ka tehnika hooldushalle. Kaitseminister lubas, et koostöös kohaliku omavalitsusega ehitatakse Tapale ka teid. 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: