Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera": enamik Pinna büroos käinutest on ID-kaardi sagedased kasutajad

{{1509722520000 | amCalendar}}
Foto: ERR

"Aktuaalse kaamera" ajakirjaniku Taavi Eilati sõnul oli reedel enamik Tallinnas politsei- ja piirivalveameti Pinna teenindusbüroos oma ID-kaardi sertifikaate uuendamas käinud inimestest ka igapäevased dokumendi kasutajad.

Eilat rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Pinna teenindusbüroos oli õhtul kella 17 ajal järjekord umbes kaks tundi. Büroo on avatud kella 18-ni.

"Kella 18-ni on uksed lahti ja kõik teenindatakse lõpuni, aga rohkem siia inimesi juurde tulla ei saa," sõnas Eilat. Büroo on avatud ka nädalavahetusel.

Eilati sõnul on enamik inimestest, kellega ta reedel rääkinud on, ka tõesti ID-kaardi igapäevased kasutajad.

"Kuigi olen kuulnud pealt ka vestlusi, kus inimesed tõesti ei ole saanud siiani infost aru, arvavad isegi, et nad saavad täna uue ID-kaardi endale kätte, mis ei vasta muidugi tõele," lisas ta siiski.

"Info jõudmine inimesteni ei ole olnud päris hea. Inimesed ei ole kõik aru saanud, mis ikkagi toimub. Inimesi on olnud väga palju teeninduskeskuses," rääkis Eilat.

Järjekorrad olid pikad

Järjekorrad PPA teenindusbüroodes olid reedel pikad. Sertifikaatide uuendajate seas oli siiski ka neid, kellel selleks ilmtingimata tarvidust pole.

Üle 80-aastane Tiina Viikant kasutab arvutit ja internetti igapäevaselt. Reedel natuke enne kella 11 pöördus ta PPA teenindusbüroosse.

"Ma ei saa oma kaarti kodus uuendada. Mul on arvuti, ma lähen Google Chrome'is sisse, aga öeldakse, et öeldakse et brauseri viga on midagi. Mitu korda proovisin, ei saanud sisse. PIN1 sain panna, PIN2 ei saanud panna, aga mul on vaja arved maksta, varsti on üür vaja maksta," rääkis Viikant "Aktuaalsele kaamerale".

Viikant sai endale järjekorranumbriks 3744. Tema ees ootas teenindamist aga üle saja inimese.

Ootamine oligi peamine tegevus. Mõni tegi seda rahulikult, mõni tüdinult ja mõni ümberkaudsete poodidega tutvudes.

"Ma võtsin juba tund aega tagasi numbri ja nüüd tulin vaatama, kui kaugel numbrid on. Väga kaugel ei ole. Üks tund jalutamist on veel ees," tõdes ID-kaardi uuendaja Mare Lokk, kelle igapäevane töö käib ID-kaardiga. "Maksuamet, pangad, lepingud ja allkirjad. Ma ei saa selleta elada," ütles ta.

Loki hinnangul pole riik probleemiga väga hästi toime tulnud.

Sertifikaate käisid uuendamas ka need, kellel selleks vajadust pole

 

PPA Võru büroos järjekorrad küll tänavale ei loogelnud, ent järjekorras tuli sealgi olla kuni kaks tundi.

Sertifikaatide uuendajate seas oli nii neid, kes tulid sellepärast, et teisedki on tulnud, kui ka neid, kel tõeline vajadus.

"Võrdlemisi tihti läheb vaja, kuus ikka paar korda. Raadiost hõigatakse kogu aeg, et vaja vahetada. Öösel läheb kinni ja ja siis ei saa midagi teha enne kui ära saad," põhjendas Ivar, miks tema ID-kaarti uuendama läks.

Diana ütles, et tema kasutab ID-kaarti väga harva. Sertifikaate uuendama läks ta sellepärast, et kõik teised seda teevad.

Martin allkirjastab ID-kaardiga pangaülekandeid. "Palju rohkem ei olegi. Öeldi ju, et vist märtsikuuni saab siin midagi teha, et ega ta nüüd nii hull ka ei ole. Aga Võrru oli asja, siis saab ühele poole ära käia," rääkis ta.

"Mina tulin tõesti sellepärast, et mul on vaja. Aga võib-olla oleks võinud ka oodata. Ma ei tea. Lihtsalt aega oli ja mõtlesin, et ma teen selle asja ära," rääkis Sirje.

Ootejärjekorras oli täna aga ka neid, kellesse sertifikaatide uuendamine üldse ei puutunud.

"Tulin passi välja võtma, lihtsalt reisule minna. Mul on ID-kaart 2013 väljastatud, et mul otseselt ei ole tarvilik. Ja ebaõnn, nagu öeldakse - siin on puupüsti täis," ütles Urmas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: