Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhjamaad hakkavad omavahel õhuseireandmeid rohkem jagama

Kaitseministrid 6. novembril Helsingis (vasakult): Arnor Sigurjonsson (Island), Claus Hjort Frederiksen (Taani), Jussi Niinistö (Soome), Frank Bakke-Jensen (Norra), Peter Hultqvist (Rootsi).
Kaitseministrid 6. novembril Helsingis (vasakult): Arnor Sigurjonsson (Island), Claus Hjort Frederiksen (Taani), Jussi Niinistö (Soome), Frank Bakke-Jensen (Norra), Peter Hultqvist (Rootsi). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Põhjamaade kaitseministrid allkirjastasid esmaspäeval Helsingis kokkuleppe, mille kohaselt hakatakse tegema tihedamat koostööd õhuseireandmete jagamise vallas.

Nn Norecas kokkuleppe eesmärgiks ongi suurendada rahuaegset õhuseireandmete jagamist, selgitas Yle uudistele Soome kaitseminister Jussi Niinistö.

Niinistö sõnul kestis lepingu sisu täpsustamine umbes aasta aega.

Soomes kohtuvad esmaspäeval ja teisipäeval Eesti, Hollandi, Islandi, Leedu, Läti, Norra, Poola, Rootsi, Saksa, Soome, Suurbritannia ja Taani kaitseminister.

Kohtumine toimub Helsingis seetõttu, et käesoleval aastal on Põhjamaade kaitsekoostöö eesistujaks olnud Soome. Järgmiseks eesistujaks on Norra.

Kohtumisele saabus ka USA kaitseminister James Mattis, kes esmaspäeval kohtus ka president Sauli Niinistöga.

USA kaitseministri sõnul kavatseb ta esmaspäeval ja teisipäeval Põhjala ja Balti riikide kaitseministrite kohtumisel ära kuulata nende mured ja uurida viise, kuidas USA saab riike aidata.

"See on võimalus korrata, et seisame koos meie sõprade demokraatiatega, NATO-s ja Euroopas laiemalt, kui mis tahes riik, kaasa arvatud Venemaa, üritab õõnestada reeglitepõhist rahvusvahelist korda," lausus James Mattis teel Helsingisse toimuvale kahepäevasele kohtumisele.

Eesti kaitseminister Jüri Luik ütles aga esmaspäeval Helsingis Põhjala-Balti kaitseministrite kohtumisel, et Venemaa tegevusest pingestunud julgeolekuolukord sunnib kõiki Läänemere regiooni riike tihedamale kaitsekoostööle.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: