Soome on sõlmimas kaitsekoostöölepet Prantsusmaaga

Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly Helsingis.
Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly Helsingis. Autor/allikas: twitter.com/florence_parly

NATO-sse mitte kuuluv Soome jätkab uute kahepoolsete kaitsekoostööd puudutavate lepete sõlmimist. Viimastel aastatel on sellised lepped sõlmitud näiteks USA, Suurbritannia ja Saksamaaga, peagi on oodata lepet Prantsusmaaga.

Neljapäeval rääkisid Helsingis sellest plaanist kaitseministrid Florence Parly ja Jussi Niinistö, kirjutab Yle.

Mõnes mõttes on Euroopa Liidu ühise kaitsepoliitika eestvedaja Prantsusmaa loogiline jätk lepingutele eelpool mainitud riikidega. Leppe täpsemat sisu valmistatakse veel ette ning täpsem raamistik selgub lähiajal, kui on kätte jõudmas allkirjastamise hetk.

Parly kiitis Soomet kui usalduväärset partnerit ja tuletas meelde, kuidas Soome oli esimeste riikide seas, kes tulid Prantsusmaale appi 2015. aasta terrorirünnakute ajal. Nimelt vahetasid soomlased välja Liibanoni missioonil teenivad 200 Prantsuse sõdurit, keda Pariis sai seejärel kasutada kodumaise julgeoleku tagamiseks.

Samuti kutsub Prantsuse kaitseminister Soomet ühinema president Emmanuel Macroni plaaniga luua ühised kiirreageerimisväed, mida kriisiolukordades kasutada. Hetkel on kavatsusega liitunud EL-i riiki, nende seas ka Eesti, Soome ja Rootsi alles kaaluvad osalemist.

"See on Soome otsus, kas nad soovivad plaaniga ühineda. Prantsusmaa seisukohast vaadatuna on Soome väga võimekas ja teretulnud maa," märkis Parly.

Kaitseminister Jussi Niinistö Soome liitumist ei välistanud ning teemat hakkab peagi arutama riigi välis- ja julgeolekupoliitika nõukogu.

Peamiseks teemaks on see, millist lisaväärtust liitumine annaks nendele projektidele, millega Soome juba on liitunud, näiteks brittide juhitud ühendekspeditsioonivägi (Joint Expeditionary Force, JEF) ja koostöö Saksamaaga.

Kolmapäeval saabub Helsingisse riigivisiidile Prantsusmaa president Emmanuel Macron koos abikaasa Brigitte Macroniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: