Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus algab NATO suurim küberkaitseõppus

NATO.
NATO. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Teisipäeval algas NATO arendusväejuhatuse kübekaitseõppus Cyber Coalition, millest võtab osa üle 700 infotehnoloogia eksperdi, õigusala spetsialisti ning valitsusametniku 25 NATO liikmesriigist ja neljast partnerriigist. Õppust juhitakse Tartust kaitseväe ühendatud õppeasutuste matkekeskusest.

Reedeni kestva õppuse eesmärk on testida liikmes- ja partnerriikide võimet seista vastu erinevatele küberrünnakutele ning harjutada küberekspertide koostööd nii siseriiklikul kui rahvusvahelisel tasandil. Õppuse intsidentide menetlemiseks kasutatakse NATO küberharjutusvälja, mis toetub Eesti kaitseväe võimekusele, teatas kaitseväe peastaap.

Õppuse üldjuht kolonelleitnant Andres Kuuse sõnul tuleb osalejatel lisaks arvutivõrkudega seonduvale lahendada nii mobiilside süsteemide, tööstussüsteemide kui ka erinevate sõjaliste juhtimissüsteemide vastu suunatud intsidente, arvestades seejuures õiguslike piirangutega. "Kindlasti teeb õppuse väga realistlikuks tõsiasi, et kõik liikmes- ja partnerriigid lahendavad ülesandeid oma koduriigis," ütles kolonelleitnant Kuusk.

Lisaks NATO staapidele ja ametkondadele, NATO liikmesriikidele ja partnerriikidele Soomele, Rootsile, Šveitsile ja Iirimaale, võtavad õppusest osa Euroopa Liidu esindajad. Eesti korraldab õppuse vastuvõtva riigi toetuse, tagades õppuse keskjuhtimise ning taristu ja logistika.

Lisaks kaitseväele on Eestis kaasatud kaitseministeeriumi, riigi infosüsteemi ameti, Kaitseliidu küberkaitseüksuse, Eestis asuva NATO küberkaitse koostöökeskuse ning mitmete teiste riigiasutuse spetsialistid.

Cyber Coalition on NATO arendusväejuhatuse korraldatav küberkaitseõppus, mille eesmärgiks on testida alliansi ja partnerriikide valmisolekut seista ühiselt vastu erinevatele küberrünnakutele.

Cyber Coalition on suurima osalevate riikide arvuga NATO küberkaitseõppus, kus ligi 100 osalejat võtab õppusest osa Tartus ning ülejäänud ligi 600 üle maailma. Esimene sarnane õppus viidi läbi 2008. aastal Brüsselis ja Monsis, Belgias, 2009. aastal kaasati lisaks NATO ametkondadele ka liikmesriikide esindajad.

Eestis korraldatatakse õppust viiendat korda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: