Mürgise pliiga õnnerauda ei tohi enam kevadest poodides müüa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Õnneraud" sisaldab ülimürgist pliid. Selle sulatamisel peab kasutama kindaid, respiraatorit ja hoidma toa hästiõhutatud. Autor/allikas: Greete Palmiste/ERR

Poodides leidub endiselt aastavahetuse tinavalamiseks reklaamitud nn õnnerauda, mis sisaldab 96 protsendi ulatuses pliid. Tuleva aasta märtsist liigitatakse taolised segud muutuva Euroopa Liidu määrusega ametlikult mürgisteks aineteks, mis võivad põhjustada viljatust ja kahjustada looteid.

Ehk olete märganud poes taolisi (vt allolevat fotot) pakendeid, mis sisaldavad hobuseraua kujulisi metallitükke? Juhul, kui te ei kavatse uusaasta "õnnetina" valada laboritingimustes, kandes kindaid, kaitseriideid ja respiraatoreid, tuleks toote sulatamise üle enne mitu korda järele mõelda.

Õnneraud, müügil 2. detsembril 2017. Foto: Greete Palmiste/ERR

Need hobuserauad sisaldavad 96 protsendi ulatuses pliid, mis on inimese tervisele ohtlikud. Pliimürgitus on kõige ohtlikum rasedatele ja lastele.

Mürgituse sümptomid on peavalu, ärrituvus, agressiivsus, mäluprobleemid, käte värisemine. Lootel põhjustab see aga intellektihäireid, täiskasvanud inimestel viljatust. Raskematel juhtudel võib mürgitus lõppeda aneemia, kooma või surmaga.

Terviseameti kinnitusel on tänavu pildistatud pakend teinud läbi olulise muutuse – sellele on lisatud hoiatus, et toode on ohtlik. Miks aga taolisi mürgiseid tooteid jõuluehete, karra ja küünalde kõrval müüa võib?

Õnneraua pakendile on kirjutatud nõuetekohased hoiatused. Foto: Greete Palmiste/ERR

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri selgitas, et ameti kemikaali ja tooteohutuse büroo andmeil ei ole praegu olemas ettekirjutusi, mis määraks ära selle, kui palju pliid võib mingi üldsusele mõeldud toode – näiteks õnneraud – sisaldada. Niisamuti ei ole märgitud koguseid, mis määraks ära, millised oleks ohtlikud kogused.

Küll aga jõustub 1. märtsist 2018. massiivsele pliile Euroopa Liidu uus määrus, mis liigitab suures koguses pliid sisaldavad metallisegud 1.A kategooria reporoduktiivtoksiliseks aineks. See tähendab, et massiivselt pliid sisaldavad segud võivad olla kahjulikud viljakusele, kahjustada loodet ja rinnalast. Muutus kehtib ka metallisegu sisaldavate toodete kohta.

"Tarnijatele lubatakse üleminekuaja jooksul kohandada ainete ja segude märgistusi ja pakendeid uute klassifikatsioonidega ning olemasolevaid varusid müüa," sõnas Saluri. "Tegelikult tuleks tarbijatel juba praegu arvestada pliid sisaldava õnneraua nimetatud kahjustavate omadustega."

Seega, kui pakendile on lisatud ohtlikkusele viitavad märkmed ja hoiatavad laused, võib nn õnneraua laovarusid müüa veel 1. märtsini.

Suure tõenäosusega tuleval aastal suures koguses pliid sisaldavat õnnerauda enam poodidest müügilt ei leia, sest sellesama klassifikatsioonimuutuse tõttu plaanib Euroopa Komisjon keelata taoliste toodete müümise. "Kui see juhtub, ei tohi massiivset pliid turule viia ega kasutada ainena, muude ainete koostisosana või segudes, mida tarnitakse üldsusele," märkis Saluri.

Massiivset pliid sisaldavad sulamid jäävad seejärel vaid kutsealaseks kasutamiseks.

Õnnerauda kasutades tutvu kindlasti ohutusnõuetega jälgi järgmisi juhiseid:

  • kasuta kaitseriideid, kindaid jm vajalikku, mis aitaks vältida vahetut kokkupuudet tootega;
  • väldi pliitolmu või -udu sissehingamist;
  • väldi tootega kokkupuudet raseduse/imetamise ajal;
  • pärast aine kasutamist pese käed ja teised ainega kokku puutunud kehaosad;
  • toote käitlemise ajal ei tohi süüa, juua ega suitsetada;
  • hoia toodet lastele kättesaamatuna, lukustatud hoiukohas.

Nõuannete allikas: terviseamet, plii tulevasest klassifikatsioonist lähtudes

Mitte kõik poodides müügil olevad tinavalamiseks mõeldud komplektid või kaubad pole mürgised, seega tasub hoolega jälgida, mida pakk sisaldab ning millised on kauba ohutusnõuded.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: