Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Palestiina: Trump teatas kavatsusest saatkond Jeruusalemma kolida

{{1512496860000 | amCalendar}}
USA saatkond Tel Avivis.
USA saatkond Tel Avivis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump informeeris teisipäeval Palestiina presidenti Mahmud Abbasi kavatsusest USA saatkond Iisraelis Tel Avivist Jeruusalemma kolida, teatasid Palestiina võimud.

Trump "informeeris president (Abbasi) oma kavatsusest kolida USA saatkond Tel Avivist Jeruusalemma," teatas Palestiina presidendikantselei.

Avaldusest ei selgu, millal kolimine peaks algama.

Saatkonna kolimisega tunnustaks USA Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

Valge Maja pressiesindaja Hogan Gidley sõnul on Trumpil alati olnud kavatsus saatkond Jeruusalemma kolida. Ainuke küsimus on selles, "millal see juhtub", ütles Gidley.

USA ametlik avaldus kolimise kohta tehakse "lähipäevadel", lisas ta.

Palestiina president hoiatas teisipäeval, mida selline otsus tähendaks Iisraeli-Palestiina rahuprotsessi ja stabiilsuse kontekstis.

Palestiinlased näevad 1967. aastal Iisraeli poolt vallutatud Ida-Jeruusalemmas oma tulevase riigi pealinna, Iisrael aga väidab, et Jeruusalemm tervikuna on nende pealinn.

"President Abbas kinnitab meie kindlat seisukohta, et Palestiina riiki ei saa eksisteerida ilma Ida-Jeruusalemmata selle pealinnana, vastavalt rahvusvahelise õiguse resolutsioonidele ja Araabia rahuinitsiatiivile," seisis Palestiina võimude avalduses.

Euroopa Liit hoiatas teisipäeval, et USA presidendi Donald Trumpi otsusel tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja saatkond sinna kolida võivad olla tõsised tagajärjed.

Trump helistas saatkonna asjus Egiptuse ja Saudi Araabia juhtidele

USA president Donald Trump helistas teisipäeval Egiptuse presidendile Abdel Fattah al-Sisile ja Saudi Araabia kuningale Salmanile seoses Jeruusalemma puudutava otsusega, teatas Valge Maja.

Mõlemad olid Trumpi juba varem hoiatanud USA suursaatkonna Tel Avivist Jeruusalemma kolimise eest.

Trump helistas enne seda veel mitmele Lähis-Ida liidrile, kelle seas ka Iisraeli peaministrile Benjamin Netanyahule.

"Presidendil olid hommikul telefonikõned Iisraeli peaministriga, Jordaania kuninga Abdullah'ga ja Palestiina liidri Mahmoud Abbasiga," teatas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Trump peab Jeruusalemma otsusega seoses kõne

USA president Donald Trump peab kolmapäeval kõne seoses oma Jeruusalemma otsusega, teatas Valge Maja.

Jordaania kuninga Abdullah II ja Palestiina president Mahmoud Abbas on teatanud, et Trump helistas neile ning teavitas kavatsusest USA suursaatkond Iisraelis Tel Avivist Jeruusalemma kolida. Valge Maja pole selles osas siiski ametlikku avaldust veel teinud.

Mõlemad liidrid hoiatasid Trumpi, et otsus seab ohtu Lähis-Ida rahuprotsessi ning kogu regiooni julgeoleku ja stabiilsuse.

 

USA käskis valitsusametnikel Jeruusalemma vanalinnast eemale hoida

USA väljastas teisipäeval valitsusametnikele käsu hoida eemale Jeruusalemma vanalinnast ja Läänekaldalt.

"Seoses üleskutsetega massimeeleavaldustele 6. detsembril Jeruusalemmas ja Läänekaldal pole USA riigitöötajatel ja nende pereliikmetel lubatud nendesse piirkondadesse reisida," edastas välisministeerium.

"Valitsusametnikel on lubatud Jeruusalemma vanalinna ja Läänekaldale reisida vaid vältimatul vajadusel ning rakendades julgeoleku tagamiseks lisameetmeid," kirjutati teadaandes.

Hamas taunis USA otsust saatkonna osas

Palestiina islamiliikumine Hamas taunis teisipäeval teravalt Ühendriikide otsust kolida USA suursaatkond Iisraelis Tel Avivist Jeruusalemma ja nimetas seda muu hulgas "iga punase joone ületamiseks".

"USA administratsiooni otsus tähendab okupeeritud Jeruusalemma tunnustamist Iisraeli pealinnana ning sinna oma suursaatkonna üleviimine ületab kõik punased jooned ja viib olukorra ohtliku pingestumiseni," ütles Hamasi liider Ismail Haniyeh.

 

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: