Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO julgeolekunõukogu koguneb Jeruusalemma küsimust arutama

{{1512634500000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb reedel erakorralisele istungile arutama USA presidendi Donald Trumpi otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja kolida suursaatkond Tel Avivist Jeruusalemma, teatas kolmapäeval nõukogu juhatus.

Istung, mille kokkukutsumist taotles kaheksa riiki, algab kell 10 hommikul, kuid päevakorras on ka teisi küsimusi, nii et Jeruusalemma teema ei pruugi kohe arutusele tulla, teatas nõukogu roteeruv eesistujariik Jaapan.

Istungit taotlesid Boliivia, Suurbritannia, Egiptus, Prantsusmaa, Itaalia, Senegal, Rootsi ja Uruguay. Ühtlasi palusid nad kohtumist avama ÜRO peasekretäri António Guterresi.

Guterres ütles pärast Trumpi avaldust, et Jeruusalemma lõpliku staatuse küsimuse saab lahendada üksnes Iisraeli ja palestiinlaste otsekõnelustel.

Ta lisas, et on järjekindlalt sõna võtnud ühepoolsete meetmete vastu.

"Kahe-riigi lahendusele ei ole alternatiivi," ütles Guterres.

Boliivia suursaadik Sacha Sergio Llorenty Soliz nimetas Trumpi sammu hoolimatuks ja ohtlikuks sammuks, mis läheb vastuollu rahvusvahelise õiguse ja julgeolekunõukogu resolutsioonidega.

"See ei ohusta mitte üksnes rahuprotsessi, vaid ka rahvusvahelist rahu ja julgeolekut," lisas ta.

Trump tunnistas Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, USA alustab ettevalmistusi Iisraeli-saatkonna kolimiseks

Trump tunnustas kolmapäeval vaidlusalust püha linna Jeruusalemma Iisraeli riigi pealinnana; tegemist on ajaloolise avaldusega, mis pöörab pea peale aastakümneid püsinud USA välispoliitilise seisukoha.

"Olen otsustanud, et on aeg ametlikult tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana," ütles USA liider Valges Majas peetud kõnes.

Trumpi avaldus paiskab Ühendriigid aastakümneid kestnud ülimalt keerulise tüliküsimuse keskmesse. USA liitlased ja paljude Lähis-Ida riikide liidrid on hoiatanud Trumpi taolise sammu astumise eest.

Jeruusalemma peavad pühaks linnaks nii juudid, moslemid kui ka kristlased.

USA välisministeerium astub viivitamatult samme president Donald Trumpi otsuse suhtes viia Ühendriikide saatkond Tel Avivist üle Jeruusalemma, ütles kolmapäeval välisminister Rex Tillerson.

"Välisministeerium alustab viivitamatult protsessi otsuse täitmiseks, alustades ettevalmistusi USA suursaatkonna kolimiseks Tel Avivist Jeruusalemma," lausus Tillerson oma Saksamaa-visiidi ajal.

Trump: Jeruusalemma tulnuks juba ammu Iisraeli pealinnana tunnustada

Trump ütles varem, et selle sammu oleks pidanud juba ammu tegema.

"Paljud presidendid on öelnud, et tahavad midagi teha, aga ei ole seda teinud, kas on asi julguses või on nad meelt muutnud, seda ei saa ma öelda," sõnas Trump.

"Minu meelest olnuks selleks ammu aeg," lisas ta.

Netanyahu nimetas Trumpi otsust ajalooliseks

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tervitas kolmapäeval USA presidendi otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana kui ajaloolist ning "vaprat ja õiglast otsust".

Netanyahu tõotas ühtlasi mitte muuta Jeruusalemma äärmiselt tundlike pühapaikade status quod. Linn on püha nii juutidele, kristlastele kui ka moslemitele.

"President Trump sidus end igaveseks meie pealinna ajalooga," ütles Netanyahu. "Tema nime eksponeeritakse nüüd uhkusega teiste nimede kõrval linna kuulsusrikkas ajaloos."

Iisraeli armee saatis Läänekaldale lisaüksused

Iisraeli kaitsevägi teatas neljapäeval, et saatis abiväed Läänekaldale.

"Kindralstaabi koostatud olukorrahinnangu kokkuvõttele tuginedes otsustati, et (Läänekalda) ala tugevdatakse teatud arvu pataljonidega, samuti lahingluuret ja territoriaalkaitset," seisis avalduses.

Avaldus märkis, et kindralstaap lisas kõrgendatud valmidusse rea muidki üksusi, millega vastata võimalikele arengutele piirkonnas.

Abbas: USA ei saa Trumpi avalduse järel enam olla rahuvahendaja

Palestiina presidendi Mahmud Abbasi sõnul ei saa Ühendriigid enam mängida rahuvahendaja rolli pärast Trumpi kolmapäevast otsust.

"Need kahetsusväärsed ja lubamatud meetmed õõnestavad sihilikult kõiki rahupüüdlusi," ütles Abbas oma kõnes pärast Trumpi avaldust.

Tema sõnul tähendab Trumpi samm avaldust, et "USA loobub mängimast rolli, mida see on viimasel kümnendil rahuprotsessi vahendajana täitnud".

PVO: Trumpi otsus hävitab kahe-riigi lahenduse

Palestiina Vabastusorganisatsiooni peasekretäri sõnul hävitab Trumpi kolmapäevane otsus igasuguse lootuse konflikti kahe-riigi lahenduseks.

"Ta hävitas kahe-riigi lahenduse," lausus pikka aega olnud Palestiina läbirääkimisdelegatsiooni juhtinud Saeb Erekat pärast Trumpi kõnet.

Trump "muutis oma riigi kõlbmatuks igausuguse rolli jaoks" rahuprotsessis", märkis ta.

"Kuidas ma istun Palestiina läbirääkijate juhina koos nende inimestega, kui nad kirjutavad mulle ette tuleviku, kus Jeruusalemm on Iisraeli pealinn," lisas ta.

Hamas: Trumpi otsus avab USA jaoks põrguväravad

Palestiina islamistliku liikumise Hamas sõnul  avab Trumpi otsus Ühendriikide jaoks regioonis "põrguväravad".

"See otsus avab põrguväravad USA huvidele piirkonnas," ütles Gaza sektorit kontrolliva Hamasi kõrge ametnik Ismail Radwan Trumpi avalduse järel.

Ta kutsus Araabia ja islamiriike "katkestama majanduslikud ja poliitilised sidemed USA suursaatkondadega ja saatma välja saadikud".

Hamasi juht Ismail Haniya kutsus neljapäeval palestiinlasi uuele intifadale ehk ülestõusule.

"Me ei saa sellele sionistlikule poliitikale, mida toetab USA, vastu muul moel kui uue intifada süütamisega," sõnas ta.

Haniya nimetas toetajate poole pöördudes USA otsust "agressiooniks meie rahva vastu ja sõjaks meie pühapaikadele".

Ülestõus algab reedel, moslemite pühal päeval.

"Me tahame, et ülestõus kestaks ja jätkuks, nii et Trump ja okupandid seda otsust kahetseksid," lisas Haniya.

Palestiinlaste eelmine intifada oli 2000. aastate algul, siis tapsid Hamasi võitlejad sadu iisraellasi.

Praegu on Hamasi rünnakuvõime kehvem, sest Iisrael on Gaza sektorile blokaadi kehtestanud ja paljud Hamasi toetajad Läänekaldal on kinni võetud.

Siiski on Gazas Hamasi käsutuses suur raketiarsenal, millega on võimalik rünnata paljusid Iisraeli piirkondi.

Euroopa liitlased olid kriitilised

Prantsuse president Emmanuel Macron nimetas kolmapäeval kahetsusväärseks oma USA ametivenna otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ning ärgitas rakendama meetmeid vägivalla vältimiseks iga hinna eest.

Alžeerias pressikonverentsil tehtud pöördumises kinnitas Macron, et Prantsusmaa ja Euroopa jäävad kindlaks kahe-riigi lahendusele, kus Iisrael ja Palestiina eksisteerivad kõrvuti rahus ja julgeolekus rahvusvaheliselt tunnustatud piirides ning Jeruusalemm on mõlema riigi pealinn.

Briti peaminister Theresa May ütles kolmapäeval, et tema valitsus ei pea Trumpi otsust õigeks.

"Me ei nõustu USA otsusega viia suursaatkond Jeruusalemma ning tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana," märkis ta. "Me usume, et see ei aita kaasa rahuväljavaadetele piirkonnas."

Saksa liidukantsler Angela Merkel ei toeta Trumpi otsust Jeruusalemma Iisraeli pealinnana tunnustada, ütles kolmapäeval tema pressiesindaja.

Saksamaa valitsus "ei toeta seda seisukohta, sest Jeruusalemma staatuse üle saab otsustada vaid läbirääkimistel kahe-riigi lahenduse raames", kirjutas Twitteris kõneisik Steffen Seibert.

Trumpi otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana toob piirkonnas tagasi praegusest süngemad ajad, hoiatas Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini neljapäeval.

"President Trumpi avaldusel Jeruusalemma kohta on potentsiaalselt väga murettekitav mõju. See on väga habras kontekst ja antud avaldus võib viia meid tagasi süngemasse aega kui see, milles me juba elame," ütles Mogherini Brüsselis ajakirjanikele.

Venemaa väljendas USA Jeruusalemma-sammu pärast muret

Venemaa väljendas neljapäeval tõsist muret Trumpi otsuse pärast tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja märkis, et samm seab ohtu kogu piirkonna julgeoleku.

"Moskvas võeti Washingtoni otsus vastu tõsise murega. Ärevust tekitab, et USA uus seisukoht Jeruusalemma osas tõotab raskendada Palestiina-Iisraeli vahekorda ja piirkonna olukorda tervikuna," ütles ministeerium.

"Sellega seoses kutsume kõiki asjaga seotud pooli end talitsema ja vältima tegusid, mis võivad tuua kaasa ohtlikud ja ennustamatud tagajärjed. Erilist tähelepanu tuleb osutada Jeruusalemma pühadele paikadele juurdepääsu tagamisele."

Amet rõhutas, et "vanale Iisraeli-Palestiina tülile tuleb leida õiglane ja usaldusväärne lahendus teadaoleva rahvusvahelise õiguse alusel, sh lähtudes ÜRO Peaassamblee ja Julgeolekunõukogu otsustest, mis näevad ette Palestiina ala kõikide külgede staatuse määratlemise, sh sedavõrd tundliku Jeruusalemma olukorra lahendamise Iisraeli-Palestiina otseläbirääkimistel".

RIA Novosti allika teatel on Venemaal kavas USA-d ÜRO julgeolekunõukogu istungi ajal Jeruusalemma-otsuse asjus teravalt kritiseerida.

Erdogan: Trumpi Jeruusalemma-otsus muudab regiooni plahvatusohtlikuks

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kritiseeris neljapäeval teravalt USA presidendi otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, öeldes, et avaldus muudab kogu regiooni plahvatusohtlikuks.

"Sellise sammu astumine muudab maailma, eriti antud regiooni, plahvatusohtlikuks. Kuule, Trump, mida sa õige kavatsed? Missugune lähenemine see on? Poliitliidrid ei aja asju keerulisemaks, nad püüavad rahu sobitada," ütles Erdoğan pealinnas Ankaras.

Erdogan taunis Trumpi otsust, mis tema sõnul eirab täielikult ÜRO 1980. aasta resolutsiooni Jeruusalemma staatuse kohta.

Kreekasse visiidile suunduvat Erdogani Ankara lennujaamas teele saatnute hulgast kostis USA-d sajatavaid hüüdeid.

Türgi kui Islami Koostööorganisatsiooni (OIC) eesistuja kutsub ühenduse järgmise nädala kolmapäevaks Istanbuli Trumpi sammu arutama.

Kolmapäeva õhtul kogunes umbes 1500 inimest Istanbuli Ühendriikide konsulaadi ette Trumpi vastu meelt avaldama.

Erdogan ütles, et räägib neljapäeva õhtul või reedel paavst Franciscusega, Vene presidendi Vladimir Putini ja lääneliitlaste, sealhulgas Saksamaaga.

Trumpi sammu vastustamine ei ole mitte üksnes moslemite, vaid kogu inimkonna kohus, rõhutas ta.

Türgi välisminister nimetas Trumpi otsust varem vastutustundetuks. "Me mõistame hukka USA administratsiooni vastutustundetu avalduse .... see otsus on vastuolus rahvusvahelise õigusega ja asjakohaste ÜRO resolutsioonidega," märkis Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu Twitteris.

Saudid ja Jordaania kritiseerisid Trumpi teravalt

Saudi Araabia taunis neljapäeval tavatult teravalt USA presidendi Donald Trumpi laialdast hukkamõistu pälvinud otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, nimetades seda sammu vastutustundetuks, vahendas riigimeedia kuningakoja avaldust.

"Kuningriik väljendab suurt kahetsust USA presidendi otsuse üle tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Kuningriik on juba hoiatanud sellise õigustamatu ja vastutustundetu sammu tagajärgede eest," seisab avalduses.

Seesugune liitlast noomiv avaldus kuningas Salmanilt ja ta mõjuvõimsalt pojalt on harukordne.

Saudi Araabia on piirkonna võimsamaid riike, kes võinuks aidata Valgel Majal Lähis-Ida konflikti lahendust läbi suruda.

Neljapäevases avalduses öeldi, et kuningriik on USA administratsiooni juba varem taolise sammu eest hoiatanud.

Trumpi otsus paneb sunniitliku riigi tõsisesse plindrisse, sest kuningriigil, eriti selle mõjukal kroonprintsil Mohammad Bin Salmanil on tihedad suhted Trumpi ja tema väimehe Jared Kushneriga.

Samuti USA lähedaseks liitlaseks peetud Jordaania aga nimetas seda sammu rahvusvahelise õiguse ja ÜRO harta rikkumiseks.

"Ameerika presidendi otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ja viia USA suursaatkond üle sellesse linna, kujutab endast rahvusvahelise õiguse ja ÜRO harta rikkumist," lausus valitsuse pressiesindaja Mohammed Momani.

USA saatkonnad Lähis-Idas ja mitmes Aafrika piirkonnas on hoiatanud Ameerika kodanikke Trumpi otsuse võimalike tagajärgede eest.

Iraagi omakaitseväed ähvardavad USA sõdureid rünnata

Iraani toel võitlev Iraagi omakaitsevägi ähvardas neljapäeval rünnata riigis viibivaid USA sõdureid, et maksta kätte president Donald Trumpi otsuse eest tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana.

"Trumpi otsus Al-Qudsi (Jeruusalemma) kohta annab õiguse rünnata Ameerika vägesid Iraagis," ütles omakaitserühmituse Al-Nojaba juht Akram al-Kaabi avalduses.

Aastal 2013 loodud Al-Nojabas on 1500 võitlejat ja seda toetab Iraani revolutsiooniline kaardivägi. Rühmitus on võidelnud Hashed al-Shaabi (Rahvamobilisatsiooni) osana koos valitsusvägedega äärmusrühmituse ISIS vastu.

Teheran on tauninud otsust kui provokatiivset ja ebamõistlikku ning hoiatanud, et see ärritab moslemeid ja vallandab uue palestiinlaste ülestõusu ehk intifada.

USA-l on Iraagis tuhandeid sõdureid, kes aitavad valitsusvägedel IS-iga võidelda.

Pentagoni ametlikel andmetel on Iraagis 5262 sõjaväelast, kuid USA sõjaväe muude andmete põhjal ulatub nende arv peaaegu 9000-ni.

Iraagi valitsus, kes vajab samas islamiäärmuslastega võitlemisel Washingtoni tuge, on Trumpi otsuse asjus samuti rahuolematust avaldanud ning Bagdad kutsus neljapäeval välja ka USA suursaadiku.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: