Sel aastal teeb eriti muret ühiskonna kihistumine

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Foto on illustreeriv. Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Hea kaasmaalane, kirjutan Sulle rõõmu ja kurbusega! Kui põllumehed teevad aastast kokkuvõtet sügisel, pärast saagi koristamist, siis enamus inimesi vaatab aastale tagasi detsembris, aasta viimasel kuul.

Käes on jõulukuu, kodudesse tuuakse kuused, süüdatakse advendiküünlad ja aknalaudadele sätitakse sussid. Samuti on see aeg, kus mõtleme inimestele, kes meist kaugel või jäädavalt lahkunud, aga ei unusta ka lähedasi, kes iga päev on kaaslaseks ja toeks.

Milline oli siis mööduv aasta 2017?

Usun, et on olnud tegus ja kiire aasta. Elan Tartus, heade mõtete linnas, heade inimestega. Püüan vaadata kõiki puutuvat üldist pilti ja kirjeldan seda, mida olen näinud.

Enda töös õpetaja, sotsiaalpedagoogi ja koolitajana näen, et Eestis on palju vaeseid ja lootusetult kõrvale tõrjutuid inimesi ja perekondi, aga ka palju-palju perekondi, kus muretsetakse nii ööl kui päeval selle pärast, et perekond saaks toidetud ja lapsed riidesse. Kohati tundub, et need, kellel midagi ei ole peale puhta meele ja emakeele, ausa ja südamliku oleku, on palju õnnelikumad neist, kes värisevad kokku kraabitud varanduse pärast.

Elame kiires ja ohtlikus maailmas, ma tajun seda iga päev, kuigi Tartus vähem. Sellel kiirel maailmal on olnud kõrge sotsiaalne hind – vananev ühiskond, katkised noored, hoolimatud lapsevanemad. Aga veelgi tugevamalt – ühiskonna kihistumine.

Need on teemad, mida olen 2017. aastal märganud ja need valmistavad mulle muret. Ma tegelen nendega, proovin, et iga minu tehtud liigutus viiks sellesse mustrisse headust ja hoolivust ning kustutaks sealt ükskõiksust.

Eesti on nii väike ja igaüks siin riigis peaks olema oluline, vähemalt tundma nii. Viimased uuringud näitavad ka seda, et Eesti rahvastik on vananemise poolest esirinnas. Rahvastiku vananemine ja pisemate maakohtade väljasuremine teeb mulle samuti muret. Imetlen neid väikekoole, kus olen saanud koolitada ja inimestega suhelda, suured tänud selle võimaluse eest.

Hoiakuid ja suhtumist saab muuta, alustades kodust ja koolist. Usun, et lapsed, kellel on õnn elada koos vanematega, kasvada turvalises perekeskkonnas (ka asenduskodud) sirguvad hingelt rikasteks, mõistvateks ja südamlikeks inimesteks. Muul juhul tuleb see kõik samuti, aga mis hinna eest?

Arvan, et on pasklik tuletada meelde seda, et me kõik oleme inimesed, tunneme ja kogeme, näeme ja kuuleme, meil kõigil on vajadused. Arvestame nendega ja oleme ise see muutus, mida tahame ühiskonnas näha. Usun, et headus loob headust. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: