Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa ja Türgi tõotasid suhteid siluda

Saksamaa välisminister Sigmar Gabriel ja Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu.
Saksamaa välisminister Sigmar Gabriel ja Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu. Autor/allikas: Sven Pfoertner/Reuters/Scanpix

Saksa välisminister Sigmar Gabriel ja tema Türgi ametivend Mevlüt Çavuşoğlu tõotasid laupäeval üritada üles soojendada terve rea vaidluste tõttu jahenenud suhteid.

Suhted kahe NATO partnerriigi suhted on viimastel aastatel rängalt kiiva kiskunud. Seda eriti pärast Türgi 2016. aasta nurjunud riigipööret ja sellele järgnenud jõulisi meetmeid, mille käigus vahistati kümneid tuhandeid inimesi, teiste seas mitu Saksa või topeltkodakondsusega isikut.

"Me oleme mõlemad võtnud endale ülesande teha kõik võimalik ületamaks raskused Saksa-Türgi suhetes," ütles Gabriel, kes võõrustas Çavuşoğlut oma kodus Goslaris.

Tema sõnul oli neil vastastikuse lugupidamise vaimus "avatud jutuajamine", kuigi nad "kindlasti ei jaganud samu vaateid kõigis küsimustes".

Çavuşoğlu siiski hoiatas Berliini Türgi noomimise või ähvardamise eest, öeldes: "Need ei ole meie hinnangul head meetodid."

Ühtlasi kutsus ta üles looma tihedamaid majandussuhteid, mis rajaneksid "dialoogil, vastastikusel mõistmisel ja koostööl".

Reedel kohtusid Pariisis Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja tema Prantsuse ametivend Emmanuel Macron, kes hoiatas, et kõnelustel Türgi liitumiseks Euroopa Liiduga pole praegu võimalik edasi liikuda.

Saksamaa, kus elab kolm miljonit türklast, soovitas mullu investoritel ja puhkajatel vältida Türgit ja ärgitas kärpima EL-i rahastust, mis on seotud Türgi liitumkõnelustega.

Ankara on viimastel nädalatel siiski andnud mõista, et soovib naasta soojemate suhete juurde EL-i ja Saksamaaga ajal, mil suhted USA, Iisraeli ja mõne Pärsia lahe riigiga on järsult pingestunud.

Erdoğan kuulutas möödunud kuul, et Türgi peab vähendama vaenlaste ja suurendama sõprade arvu.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: