Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA esindused Türgis hakkavad taas viisasid väljastama

USA konsulaat Istanbulis.
USA konsulaat Istanbulis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA diplomaatilised esindused Türgis ja Ankara diplomaatilised esindused Ühendriikides asuvad taas pakkuma teineteise kodanikele viisateenuseid, teatasid kaks NATO liitlasriiki neljapäeval.

USA peatas türklastele viisade väljastamise Türgis asuvates diplomaatilistes esindustes pärast oma konsulaadi töötaja vahistamist oktoobris.

Türgi on "järginud (USA-le antud) kõrgetasemelisi kinnitusi" ja selle tulemusel on USA välisministeerium veendunud, et "julgeolekuolukord on märkimisväärselt paranenud, et jätkata Türgis täiemahulise viisateenuse pakkumisega", teatas avalduses Ühendriikide saatkond Ankaras, täpsustamata viisateenuste taasalustamise kuupäeva.

Türgi saatkond Washingtonis eitas USA-le mingite tagatiste andmist.

USA otsus jõustus viivitamatult. Türgi saatkond Washingtonis teatas pisut hiljem "USA kodanikele mõeldud viisarežiimile kehtestatud piirangute tühistamisest vastastikkuse põhimõtte alusel".

Türgi pidas oktoobris kinni USA Istanbuli konsulaadi töötaja, vahejuhtum pingestas riikidevahelisi suhteid. Türgi esitas Metin Topuzile süüdistuse spionaažis ja Türgi valitsuse kukutamise katses, mida USA saatkond nimetas alusetuiks.

Topuzi süüdistatakse sidemetes Ühendriikides Pennsylvanias elava türklasest vaimuliku Fethullah Güleniga, keda Ankara peab vastutavaks mulluse riigipöördekatse eest.

USA peatas 8. oktoobril suurema osa viisateenustest, mida osutasid türklastele Ühendriikide esindused Türgis. Ankara vastas samaväärse viisateenuse osutamise peatamisega USA-s. Pärast seda taastasid vastavalt USA ja Türgi piiratud viisateenuste pakkumise.

USA saatkonna teatel sai missioon "kõrgelt tasandilt kinnitusi", et rohkem USA esinduste töötajaid uurimise all ei ole ja et "meie saatkonna ja konsulaatide kohalikest töötajaid ei peeta kinni ega vahistata oma töökohustuste täitmise eest".

Türgi lubas tulevikus informeerida USA võime enne mõne Ühendriikide diplomaatilise esinduse töötaja arreteerimist, teatas saatkond avalduses.

Samas väljendas Washington muret USA diplomaatilise missiooni töötajate vastu esitatud süüdistuste pärast. Märtsis vahistati Türgi lõunaosas Adanas samuti üks USA konsulaadi türklasest töötaja.

Ankara väljendas omalt poolt muret Ühendriikides vahistatud Türgi kodanike pärast.

Türgi ja USA on tähtsad liitlased äärmusrühmituse Islamiriik (IS) vastases koalitsioonis ning Ühendriigid kasutavad pühasõdalaste vastaste õhurünnakute korraldamiseks Türgi lõunaosas asuvat Incirliki õhuväebaasi.

Kahe NATO liitlaste suhteid pingestavad USA sõjaline toetus Süüria kurdide üksustele, keda Türgi peab terroristideks, ning Washingtoni suutmatus Güleni Ankarale loovutada.

Suhteid on kahjustanud ka USA-s Iraani-vastaste sanktsioonide rikkumise, altkäemaksu ja rahapesu süüdistuste alusel vahistatud ja kohtu alla antud Türgi pankuri Mehmet Hakan Atilla juhtum.

Viimasena on Türgi ja USA suhteid teravdanud Ühendriikide presidendi Donald Trump otsus tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, mida end palestiinlaste ürituse jõulise kaitsjana esitav Türgi on teravalt kritiseerinud.

USA välisministeeriumi ametnik tõi samas partnerluse Türgiga välja kui tähtsa teguri viisateenuste taastamises. "Türgi on kauaaegne NATO-liitlane ja eluliselt tähtis kaitsealane partner," sõnas ta.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: