Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ettevõtja: erialade mehelikeks ja naiselikeks liigitamine jäägu minevikku

Foto: Kairit Leibold/ERR

Aasta noore ettevõtja preemia laureaat Kristel Kruustük ütles ETV aastalõpuintervjuude sarjas Eeva Essele, et erialade liigitamise mehelikeks ja naiselikeks võiks lõpetada ning kuna IT on meie tulevik, siis miks ei peaks tüdrukud sellest osa saama.

Umbes kümme aastat tagasi, kui sa keskkooli lõpetasid, oli sinu kokkupuude IT-ga nullilähedane. Sa olid ainult mänginud "Doomi" arvutimängu. Nüüd oled sa ühe ülieduka IT-ettevõtte juht. Kas sa toona, kümme aastat tagasi oleksid uskunud, et see kõik on päriselt ka võimalik?

Kindlasti mitte. Kui aus olla, siis ma kunagi ei plaaninud isegi ettevõtjaks saada. See, kuidas me Testlioga alustasime, oli täiesti läbi juhuse. Ma lihtsalt sattusin testimise maailmas eri probleemide peale ja otsustasin selles osas midagi ette võtta. Viis aastat hiljem on Testlio 60-liikmeline rahvusvaheline tiim, mis toimetab nii San Franciscos, Tallinnas kui ka Tartus.

Start-up-ettevõtja elu on nagu Ameerika mäed. Sa oled ühel õhtul maailma tipus ja järgmisel päeval võid vabalangusesse suunduda. Kui sa mõtled sellele aastale tagasi - teame küll, et sul on väga hästi läinud, oled saanud väga palju tunnustusi -, aga kui palju on nende tunnustuste taga olnud vabalangusi?

Neid on lugematu arv kordi, see aasta on kindlasti minu jaoks olnud üks kõige raskem ja ka kõige õpetlikum. Sel aastal me oleme teinud just kõige rohkem oma ettevõttes muudatusi selle jaoks, et kõik läheks tulevikus veel paremaks. Aga jah, neid langusi on hästi palju olnud, mitte midagi ei ole kerget ettevõtluse juures. Kui ma 2012. aastal Londonis elasin ja nägin oma abikaasa Marko kõrvalt ettevõtluselu, siis ma mõtlesin, et ettevõtlus on glamuurne, oled oma aja boss ja kõik läheb lihtsalt. Reaalsus on tegelikult täiesti teine - sa ei vastuta enam mitte ainult enda eest, vaid kogu meeskonna eest.

2013. aastal sa koos oma parima sõbraga Markoga selle ettevõtte asutasid. Markost on tänaseks saanud sinu abikaasa. Kui keeruline on oma partneriga ettevõtet alustada ja seda käimas hoida?

Üldse ei olnud keeruline. Sellega on tegelikult päris naljakas lugu. Kui me 2012. aastal läksime Londonis globaalsele Hackathonile, juhtus selline asi, et me algselt isegi ise kartsime seda, et oleme elukaaslased ja hakkame siin koos ettevõtet tegema, et kuidas see ikka saab toimida. Kui me Hackathonile läksime ja lõpuks pidime ideed presenteerima, siis me tol hetkel varjasime fakti, et oleme elukaaslased, sest mõtlesime, et see on niivõrd riskantne ärile. Aga tänaseks oleme me tõestanud, et ei ole paremat partnerit kui Marko minu jaoks.

Sinu ettevõte testib mobiiliäppe ja te olete maailmas ühed kõvemad tegijad selles vallas. Aga IKT-sektoris sellisel tasemel nii kõvade firmade juures ei ole just kuigi palju naisi. Kui keeruline on sinu jaoks niivõrd maskuliinses seltskonnas läbi lüüa?

Mina ei ole kusjuures kunagi näinud mingit raskust või takistust selles, et ma olen naisterahvas ja tegelen IT-ga. Olen alati olnud selline inimene, kes läheb ja teeb seda, mis ma tahan teha, ja mind ei ole soostereotüübid mõjutanud. Minu arust me võiks juba lõpetada selle erialade liigitamise naiselikeks ja mehelikeks - mine lihtsalt tee seda, mis sa tahad. IT on tulevik, tarkvara juhib meie maailma. Miks tüdrukud ei peaks sellest osa saama?

Kui me vaatame täna numbreid, siis IT-valdkonnas on tohutu suur tööjõupuudus, üks viis seda parandada on julgustada palju rohkem tüdrukuid minna IT-d õppima.

2017. aasta jääb kindlasti ajalukku sellega, et naiste hääl jääb kõlama. Vaikus on murtud ja ajakiri The Time valis ka aasta inimeseks liikumise #metoo. Ahistamisskandaalid ei ole jätnud puutumata ka start-up-maailma. Mis sa arvad, kuidas kõik see, mis sellel aastal on juhtunud, et kõigest sellest räägitakse avalikult, muudab start-up-maailma?

Kindlasti positiivsuse suunas. Kahjuks tuleb tõdeda, et tehnoloogiamaailmas on palju maskuliinsemaid ettevõtteid, mitmekesisust on äärmiselt vähe. See, et nüüd naisterahvad on oma õigust jalule nõudmas, on väga positiivne.

Sul on kogemus nii Eestist kui USA-st, kuna Testlio on ka San Franciscos. Kas meesterahvaid kuidagi ei pane teistmoodi suhtuma sinusse see, et sa oled naine ja sul on roosad juuksed?

Mina ei ole seda kunagi tundnud, et minusse on teistmoodi suhtutud. Ma ei ole ju kunagi ka mehe kingades olnud, ma ei tea. Kui ikkagi investor, kellega ma räägin, suhtub minusse üleolevalt, järelikult ei ole mul vaja temaga üldse tegemist teha. Arvan, et tänapäeval sõna liigub niivõrd kiiresti, et kui sa käitud inimestega halvasti, siis see kindlasti tuleb sulle ühel hetkel ringiga väga valusalt tagasi.

Lisaks sellele, et sina oled Testlio nägu ja su abikaasa Marko on Testlio nägu, siis paljud su kliendid võib-olla ei teagi, et on väga oluline kolmas ettevõtte juht, kes on väga ebakonventsionaalne. Sinu ettevõtet juhib ka sinu hobune Rockefeller, kelle sa said pulmakingiks Marko käest. Kuidas hobune sinu ettevõtet juhib?

See on nii lahe lugu. Tõesti, 2016. aastal abiellusime Markoga 20. augustil ja ta otsustas mind üllatada hobusega. Selleks hetkeks olime tõesti juba peaaegu neli aastat Testlioga tegelnud ja mul ei olnud väga palju hobisid - üldse ei olnud tegelikult, minu elu keerles ainult Testlio ümber. Suvel olin üsna lähedal läbipõlemisele ja siis Marko tõi minu ellu Rockefelleri ja sellest hetkest saati hakkasin igapäevaselt trenni tegema. Mul tuli uus motivatsioon, ärkasin kell pool kuus üles, et minna oma hobuse juurde ja jõuda kella üheksaks kontorisse. See andis mulle uue hingamise ja ma sain oma mõtted selgeks. Selles mõttes on Rockefeller minu elus väga olulisel kohal.

Kas sa sellel aastal oled piisavalt aega iseenda jaoks leidnud?

Jah, kindlasti.

Järgmisel aastal on ilmselt veelgi suurem tähendus sinu jaoks kui sellel aastal. Võib öelda, et see aasta on olnud väga viljakas ja saate järgmisel aastal abikaasaga selle viljakuse rõõmu tunda, teie perre sünnib laps.

Jaa, nii on, nii äge!

Kuidas sa kujutad oma väga kiire ägeda elu juures ette sellesse lapse ära mahutamist? Kas laps hakkab igal pool kaasas käima ja kogu seda reisimisunistust, mida sa oled ka iseenda sees kandnud, ka elama?

See on nüüd naljakas küsimus, aga ma siiamaani olen öelnud, et kõik on võimalik, laps sünnib ju ikkagi meie ellu. Aga väga paljud, eriti meie investorid, töökaaslased, sõbrad ja tuttavad ütlevad, et oota ära, kuni laps tuleb, siis vaata edasi. Nii et ma ei tea, vaatame.

Ilusat aasta lõppu sulle!

Sulle ka.

"Aasta säravaimad tähed" on ETV eetris 30. detsembril.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: