Ossinovski: valitsus tegi esimesel aastal kaks viga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski tunnistas Raadio 2 saates "Olukorrast riigis", et Keskerakonna, SDE ja IRL-i võimuliit tegi oma esimesel valitsemisaastal kaks viga.

"Kui alustada enesekriitiliselt, siis ma ütleks, et on kaks viga tehtud. Ühte ma nägin ette, teise valitsuspartnerid ilmselt vähem. Üks nendest on see, et kogu aeg ümbermõtlemine ei ole kuidagi mõistlik, sest tekitabki segaduse tunnet. Need asjad, mis maksupoliitikas välja pakuti - võib vaielada, kas nad üksikuna on mõistlikud või mitte - olid laias laastus läbi mõeldud ja rahandusministeeriumis läbi arvutatud. Tagasivõtmise surve tuli poliitiliselt ühelt erakonnalt, kel poliitiliselt pole liiga hästi läinud ehk IRL-ilt. Selle kaudu pandi kogu valitsus positsiooni, et on heitlik meeleolus. See on esimene viga.

Teine viga, mille puhul tuleb Ossinovski sõnul päris enesekriitiline olla, oli see, et valitsus võttis korraga liiga palju ette. Ja seda tehti kriitika pealt, mis eelmisel aastal välja kujunes, et kuulge sõbrad, mis te seal istute ja mitte midagi ei tee.

"Kui uus valitsus tuli kokku, seadsime erakordselt ambitsioonikad plaanid, mida kõike ühe aastaga ümber tehakse. Olgu see pensionireform, vanemahüvitiste süsteem, tervishoiureform ja need on ainult ühe ministeeriumi vaates," rääkis töö- ja tervishoiuminister.

Ossinovski tuletas meelde Marju Lauristini öeldut, et rahvusvahelised nõuandjad soovitavad kulutada 5% ajast otsuste tegemisele ja 95% ajast nende selgitamisele.

"Kuna oleme liiga palju ette võtnud selle aastaga, siis seda selgitamise aega pole piisavalt olnud. See on tekitanud olukorra, kus ka need asjad, mis on sisuliselt õiged ja mõistlikud, on pandud üldisesse mulli, kus kõigest ei saa aru ja on üks segadus," möönis ta.

Opositsioonilise Reformierakonna juhatuse liige Kaja Kallas, kes tuleval aastal kandideerib partei esimeheks, ütles, et see pole alati halb, et valitsus võtab mingi otsuse ja hiljem muudad seda. "See nõuab päris palju julgust tunnistada, et asjad ei liigu õiges suunas."

"Aga mis on suured asjad, mis kindlasti vastu kajavad, on maksupoliitika muudatused. Mina ei ole seda meelt, et makse üldse puudutama ei peaks. Samas on see nii suurt mõju omav, et sellel peaks siiski rohkem analüüse olema, mida see kaasa toob. See on suur märksõna. Valitsus on külvanud üksjagu segadust, kui ühe sõnaga kokku võtta," selgitas Kallas.

Tulumaksuvaba 500 euro küsimus on Ossinovski sõnul täiesti omaette teema. Ta tunnistas, et maksuvabastuse lahendus ei olnud kõige mõistlikum, aga koalitsioonivalitsustes ei saavatki kõige mõistlikumaid otsuseid teha.

"Mõistlik oleks olnud nii, nagu ma ettepaneku tegin: tõsta tulumaksuvaba määra 500 euroni ja tõsta tulumaksumäära kaks protsenti. Oleks kõik tehtud ja ei oleks keegi pidanud midagi ümber arvestama. Sellega IRL nõus ei olnud, nad tahtsid selle asemel seitset uut maksu, millest viis taheti pärast tagasi võtta," ütles Ossinovski.

Kuigi Kaja Kallas ei öelnud, kust võtaks Reformierakond vahendid tulumaksuvaba miinimumi tõusuks, toetas ta pigem Ossinovski mõttekäiku maksumäära tõstmisest ja ühes sellega maksuastmete kaotamisest.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: