Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kõrgema sissetulekuga inimesed maksavad tulumaksureformist kinni veerandi

Peaminister Jüri Ratase visandatud joonis tulumaksureformist.
Peaminister Jüri Ratase visandatud joonis tulumaksureformist. Autor/allikas: Kairit Liebold/ERR

Uuest aastast rakendunud tulumaksureformist kaotajad maksavad kinni umbes veerandi sellest, mis jaotatakse reformist võitjate vahel.

Rahandusministeeriumist öeldi ERR-ile, et maksuvaba tulu reformist võitjate sissetulek suureneb kokku ligi 200 miljoni euro võrra.

Ministeerium on prognoosinud, et tulujaotuse ülemisse ossa kuuluvate inimeste maksukoormus kasvab tänavu kokku umbes 50 miljonit eurot.

Seega kui 200 miljonist 50 miljonit maha arvata, toob reform toob riigile lisakulu ehk negatiivset eelarvemõju kokkuvõttes 150 miljonit võrreldes möödunud 2017. aastaga.

Maksukoormuse muutuse täpse eelhinnangu andmine on keeruline, kuna see on väga individuaalne, sõltudes sellest, millest inimese tulud koosnevad ning kuidas need ajas muutuvad.

Sellele vaatamata on rahandusministeerium hinnanud, et eeldatavasti tulud kasvavad või ei muutu seoses maksuvaba tulu reformiga 80 protsendil inimestest ning vähenevad 20 protsendil.

Kuna võrreldes algse hinnanguga on uuenenud majandusolud ja täpsustunud on nüüdseks lõpetatud madalapalgaliste tagasimakse mahud, uuendab rahandusministeerium negatiivse eelarvemõju hinnangut täpsemalt kevadises majandusprognoosis, mis avaldatakse tänavu aprillis.

Kui paljude inimeste maksukoormus kasvab või kahaneb ja kui palju, selgub samuti kõige täpsemalt pärast maksureformi rakendumist. Ka seda hinnangut uuendab ministeerium kevadise majandusprognoosi koostamise käigus.

2018. aasta maksuvaba tulu kalkulaator on leitav siit.

Maksuvaba tulu arvestamise infograafik. Autor: rahandusministeerium

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: