Möödunud aasta oli lennundusajaloo turvalisim

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lennuk. Autor/allikas: Alberto Pizzoli/AFP/Scanpix

Lõppenud aasta oli kõige väiksema hukkunute arvuga kommertslendude ajaloos, ehkki lennati rohkem kui kunagi varem, selgus Aviation Safety Networki ja Hollandi konsultatsioonifirma T70 ülevaatest.

2017. aastal juhtus kokku kümme inimohvritega lennuõnnetust, milles hukkus 79 inimest. Aasta varem oli selliseid õnnetusi 16 ja hukkunuid 303, vahendas BBC.

Airline Safety Network võttis oma analüüsis arvesse õnnetusi, millesse sattusid vähemalt 14 inimese vedamiseks ette nähtud tsiviillennukid. Eelmise aasta suurim lennuõnnetus juhtus jaanuaris, kui Türgi kaubalennuk kukkus Kõrgõstani küla kohal alla, mistõttu hukkusid kõik neli meeskonnaliiget ja veel 35 inimest maa peal.

Kõige suurema lennukis viibinud hukkunute arvuga õnnetus oli aga aastavahetusel, kui Nature Airi Cessna 208 kukkus alla Costa Rica rannikul, hukkus 12 inimest ja kogu meeskond.

Kummaski ülevaates ei võetud arvesse väikelennukite, sõjalennukite ega helikopteritega toimunud õnnetusi, mistõttu nende statistika ei kajastanud juunikuist Birma sõjaväe transpordilennuki Y-8 allakukkumist, kus hukkusid kõik 122 pardal viibinut.

"2017. oli kõige lennunduses läbi aegade turvalisim aasta," sõnas Adam Young To70-st ja lisas, et tsiviillennundusega kaasneb jätkuvalt mitmeid suuri riske, loetledes ohukohtadena liitiumioonakude pardal süttimist, vaimse tervise probleeme ja väsimust.

Lennuõnnetuses hukkunute arv on viimastel aastakümnetel üha langenud. 2005. aastal hukkus kommertslendudel maailmas üle tuhande inimese. Viimane inimohvritega õnnetus reisilennukiga juhtus 2016. aasta novembris Colombias ning viimane üle saja hukkunuga reisilennukiõnnetus aasta varem Egiptuses.

ASNi teatel juhtub reisilennukitega 7,36 miljoni lennu kohta üks inimohvritega õnnetus. Hollandi konsultatsioonifirma T070 on tõenäosuseks arvutanud üks inimohvritega õnnetus 16 miljoni lennu kohta. Samas tegid nemad oma arvutused enne Costa Rica lennuõnnetust.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: