Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsis leidis aset järjekordne grupivägistamine

Rootsi politseinikud, arhiivifoto.
Rootsi politseinikud, arhiivifoto. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Rootsi politsei teatel leidis esmaspäeva õhtul Österåkeri vallas aset grupivägistamine. Österåker asub Stockholmist umbes 40 kilomeetrit kirdes ning lageda taeva all toimunud juhtum suurendab juba varem meedias levinud kahtlust, et Rootsis on tegutsemas mingi sarivägistajate jõuk.

"Isik helistas meile kella 22 ajal ja teatas, et naisterahvast on vägistatud," rääkis Stockholmi politsei pressiesindaja Kjell Lindgren Soome ajalehele Helsingin Sanomat.

Politsei on sündmuskoha üle uurinud ning ees ootab ohvrilt ütluste võtmine. Lindgreni sõnul viitab kõik sellele, et politseile tehtud kõnes mainitud kuritegu on tõepoolest aset leidnud.

"Meil ei ole praeguses olukorras mingit põhjust kahelda vägistamise toimumises. Me teeme kõik, et seda juhtumit uurida," lisas ta.

Kedagi pole juhtumiga seoses veel kinni peetud, samuti pole politseil veel silmapiiril ühtegi kahtlustatavat. Isikuandmete kaitse tõttu pole avalikkusel ka midagi teada kuriteo ohvri kohta.

Juhtum on meedias keskmisest rohkem tähelepanu pälvinud seetõttu, et sarnaseid kuritegusid on 2017. aasta lõpus toimunud Rootsis mitmeid. Näiteks ainuüksi Malmös on kuu ajaga registreeritud neli võimalikku grupivägistamist. Juhtumid tõid kaasa isegi selle, et linna politsei soovitas naiskodanikel vältida pimedal ajal üksinda väljas liikumist. Soovitust tabas aga kriitikalaine ning Malmö politsei võttis ametliku soovituse peagi tagasi.

Lindgreni sõnul on Stockholmis pärast jõulupühi registreeritud kokku kümmekond vägistamisjuhtumit. Juhtumid on olnud erinevad ehk see statistika ei sisalda ainult õues toimunud grupivägistamisi. Samuti on osa juhtumeid toimunud tegelikult varem ja ohvrid on nendest lihtsalt hiljem teada andnud.

Politseil pole hetkel veel kindlat hinnangut, miks on avalikkuses jäänud mulje, justkui on lühikese aja jooksul toimunud tavapärasest rohkem grupivägistamisi.

"Veel on täiesti võimatu selle kohta mingit seisukohta kujundada. Tuleb uurimistega kaugemale jõuda, et saaks leida mingit võimalikku seost või sarnaseid põhjusi nende [juhtumite] taga," rääkis Lindgren.

Inimeste turvatunde vähenemine on viimasel ajal kerkinud ka üheks Rootsi poliitika põhiteemaks ning sellest räägivad nüüd kõik suurparteid.

Ajalehe Dagens Nyheter poolt eelmise aasta lõpus tellitud arvamusküsitluse kohaselt oli Stockholmis elavate valijate jaoks turvalisus tähtsuselt teiseks küsimuseks. Kõige olulisemaks teemaks nimetasid uuringus osalenud inimesed migratsiooni.

Parlamendivalimised toimuvad Rootsis septembris.

Seksuaalkuritegude arv Rootsis on ka varem rahvusvahelises meedias tähelepanu pälvinud, sest vägistamiste arv on viimastel aastatel justkui rekordiliselt tõusnud ning erineb teistest lääneriikidest. Selle põhjuseks on aga eelkõige see, et 2005. aastast hakkas Rootsi vägistamist varasemast laiemalt defineerima, samuti hakati juhtumeid varasemast teistmoodi arvestama - näiteks perevägivalla puhul pandi ühes peres toimunud iga seksuaalvägivalla juhtum kirja eraldi jne.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: