Rootsit tabas järjekordne autodesüütamise laine, põles umbes 80 autot

Rootsis Göteborgi linnas ja selle lähistel pandi esmaspäeva hilisõhtul põlema umbes 80 autot. Pealtnägijate sõnul oli tegu organiseeritud tegevusega.

Politsei sai väljakutse Frölunda linnaossa Eesti aja järgi kell 22 õhtul. Väljakutse kohaselt põles Frölunda Torgi ostukeskuse parklas paarkümmend autot, vahendas Yle ja Helsingin Sanomat.

Päästeametnikel õnnestus see põleng kontrolli alla saada umbes tunni jooksul.

Rootsi meedias on levinud ka video, kus on näha, kuidas maske ja kapuutse kandvad isikud ostukeskuse parklas autosid põlema panevad ja seejärel ära jooksevad.

"See oli organiseeritud. Nad soovisid teha nii palju kahju kui võimalik. Mul oli hirm," rääkis üks pealtnägija ajalehele Expressen.

Samal ajal põletati autosid ka Hjällbo ja Eriksbo linnaosades. Ainuüksi Hjällbos olevat põlenud umbes 25 autot.

Samuti esines autopõlenguid ka Göteborgi lähistel olevates Trollhättanis ja Alaforsis. Trollhättänis Kronogårdeni piirkonnas olevat noortejõugud politseinike ja päästeametnike pihta kive loopinud. Politsei pressiesindaja Ulla Brehmi sõnul oli Göteborgis umbes 30-40 liikmest koosnev noortejõuk üritanud politseinike teed tõkestada.

Mõningaid autosid pandi põlema ka Malmös, Helsingborgis, Uppsalas ja Stockholmis.

Uudisteagentuuri TT kinnitusel ei välista ka Göteborgi politsei võimalust, et autode põletamise näol oli ette kavatsetud ja organiseeritud rünnakuga.

"Erinevates kohtades on umbes 80 autot põletatud või tekitatud muul viisil kahju. Oleme leidnud ka mitmeid kivisid ja pauguteid," selgitas kõrge politseiametnik Claes Dahlström Rootsi ringhäälingule SVT.

Politsei kinnitusel keegi põlengutes viga ei saanud. Ning hetkel seaduserikkujate motiivide kohta midagi teada ei ole. Samas on jõuguvägivalla poolest tuntud Rootsi suurlinnade äärelinnades, kus elab ka palju sisserändaja taustaga noori, sarnaseid autodepõletamise aktsioone ka varem toimunud.

Võimude sõnul on olukord sündmuskohtadel praeguseks rahunenud.

Rootsi peamiseks opositsioonierakonnaks oleva Mõõduka Koalitsioonipartei ehk moderaatide juht Ulf Kristersson rõhutas õhtul Facebookis tehtud postituses, et tegu ei ole mingisuguse protestiaktsiooniga, vaid selge sabotaažiga. "Rootsi on talunud seda liiga kaua. Nüüd tuleb see täielikult lõpetada," märkis Kristersson.

Rootsi sotsiaaldemokraadist Stefan Löfven kommenteeris juhtunut teisipäeva hommikul raadiointervjuus. Valitsusjuhi sõnul ajab teda juhtunu tõsiselt vihaseks.

Eriti murettekitavaks pidas peaminister seda, kuivõrd organiseeritud mulje nende tulekahjude põhjustajad jätsid.

Rootsi justiits- ja siseminister Morgan Johansson kommenteeris süütamisi Twitteris ja tuletas meelde, et eelmisel aastal vastu võetud seadusemuudatused võimaldavad süüdimõistetuid selliste tegude eest karistada kuni kuue aasta pikkuse vabadusekaotusega.

Rootsis toimuvad parlamendivalimised 9. septembril ning avalikust korrast ja migratsioonist on saanud üks peamisi teemasid. Värskete arvamusuuringute kohaselt on sisserändevastane protestipartei Rootsi Demokraadid kerkinud oma rohkem kui 20-protsendilise toetusega senise kahe suurpartei ehk sotsiaaldemokraatide ja moderaatide kõrvale.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: