Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pensionärid saavad riigile kingitud seitse miljonit eurot tagasi nõuda

Pensionärid.
Pensionärid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Maksuameti andmeil on paljud pensionärid aastatel 2014-2016 jätnud välja võtmata neile ette nähtud maksuvaba tulu, mille summa küündib tagastamise korral 7,2 miljoni euroni.

Seda eelkõige põhjusel, et varasemalt on olnud eraldi bürokraatlikum avalduste süsteem neile, kes on pensionärina jätkanud töölkäimist.

Näiteks 2016. aastal oli nii, et üldine maksuvaba tulu oli kõigile 170 eurot ja pensionide täiendav maksuvabastus oli summas 225 eurot.

Kui pensionär tööl ei käinud, liideti need maksuvabastused kokku ja inimene sai kogu pensioni maksuvabalt kätte.

Kui ta aga käis pensionärina tööl, siis 225 eurot maksuvaba tulu arvestas sotsiaalkindlustusamet pensionidelt automaatselt ja üldise maksuvabastuse ehk 170 eurot sai ta kätte töötasult.

Kui see tööl käinud pensionär otsustas aga lõplikult koduseks jääda, tulnuks tal sotsiaalkindlustusametile teha avaldus, et üldine maksuvabastus (2016. aasta näite puhul 170 eurot) arvestataks samuti pensionilt.

Paljud seda ei teinud ja ilmselt teadmatusest, ütles maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde ERR-ile.

"Et raha kätte saada, tulnuks neil teha tuludeklaratsioon vastava aasta eest. Kahjuks ei jõudnud see info nendeni või nad lihtsalt unustasid," selgitas ta.

Maksu- ja tolliameti hinnangul on kokku ligi 8600 inimesi, kel võib olla õigus tagasimakse saada. Nendest pea pooltel võib olla õigus tagasimakse saada kõigil kolmel aastal (2014-2016) ning ülejäänutel kas ühel või kahel aastal.

Maksuameti soovitus nüüd kõigile neile, kel jäi mingi osa maksuvabast tulust välja võtmata, on teha seda alates veebruari keskpaigas tuludeklaratsiooniga. "Arvutusi ise tegema ei pea. Teeme kõik inimese eest ära, kõik andmed on eeltäidetud," kinnitas Udde.

Ka justiitsminister Urmas Reinsalu ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et maksimaalselt on nõuete maht umbes seitse miljonit eurot. "Inimestel on sellele summale õigus ning kui nad soovivad seda õigust realiseerida, siis on riigi kohustus neile see raha tagasi maksta," kinnitas Reinsalu.

Käesolevat aastat ja nüüdset tulumaksureformi see ei puuduta. Sellest aastast on olemas andmed nende pensionäride kohta, kes ei tööta, ning neile arvutatakse kuni 500 eurot maksuvabastust pensionidelt automaatselt.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: