Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüüs: Rail Baltic on muutunud liiga kalliks projektiks

Foto: Majandusministeerium

Rail Baltic on muutunud liiga kalliks projektiks, mille väidetavat tasuvust on Euroopa Liidu rahastuse saamiseks kunstlikult suurendatud, väidab kodanikuliikumise Avalikult Rail Balticust koosatud analüüs. Eelmisel aastal valminud Ernst & Youngi raudtee tasuvusanalüüs manipuleerib oponentide kinnitusel veoautode heitenormide ja kütusetarbimisega.

Avalikult Rail Baltikust hinnangul on kõige suurem pettus seotud puhta õhu maksumuse arvestusega alusuuringus. Nimelt on kinnitanud Rail Balticu juhid, et valmiv raudtee asendab paljuski autovedusid, mis omakorda annab õhusaaste vähenemise tõttu 18 protsenti Rail Balticu plaanitavatest tuludest. Saastajatena on võetud uuringus aluseks vanad veoautod, mis 2026. aastal nagunii enam Euroopa teedel ei sõida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Avalikult Rail Balticust juhatuse liige Priit Humal ütles, et vananevad veokid kaovad teedelt ka ilma rail Balticuta. "Selle tõttu jääb see kasu palju väiksemaks kui uuringud näitavad. Kolm miljardit on õhusaastest tulevat tasu üle arvestatud," ütles Humal.

Rail Balticu juhid aga kinnitavad, et Ernst & Young lähtus raudtee tasuvusanalüüsi juures Euroopa Liidu metoodikast. Analüüs kinnitas, et projekt on kasulik ühiskondlikust vaatepunktist, millega kaasnevad sotsiaalmajanduslikud kasud ületavad projekti kulusid.

"Need analüüsid ja uuringud, mida me oleme teinud oleme projekti raames, on saanud oma heakskiidu nii tellijalt kui ka siis Euroopa Komisjonilt. Meil ei ole põhjust kahelda nende uuringute tulemustes," ütles Rail Baltic Estonia projekti koordinaator Kristjan Kaunissaare.

Priit Humala sõnul on Rail Balticu tulusid suurendatud põhjendamatult 4,1 miljardi euro ulatuses. Ilma sotsiaalmajandusliku kasuta pole projekt abikõlblik ega majanduslikult tasuv.

Kristjan Kaunissaare kommenteeris seda järgmiselt. "Me tahame siiski ühte raudteed ehitada, mis on meile võimalikult kasulik ja sellist asja eeldada, et keegi üritab ilustada mingeid asju, et viia üks Euroopa ja Eesti ja kolme Balti riigi raudteeprojekt ellu, mis tõepoolest maksab palju raha, sellist eeldust mina küll ei püstitaks," sõnas Kaunissaare.

Rail Balticu raudteetrassi rajamiseks loodud kolme Balti riigi ühisettevõte RB Rail kuulutas eelmise aasta lõpus välja hanked kolme raudteelõigu projekteerimiseks, üks neist puudutab Pärnu-Rapla lõiku. Aasta alguses kehtestatakse Eestis maakonnaplaneeringud. Raudteed loodetakse hakata ehitama jägmisel aastal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: