Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rail Baltic uues etapis: algab projekteerimine ja maade võõrandamine

Rail Balticu Eesti juht Riia Sillave kinnitab, et Eesti ei ole Lätist-Leedust oma ettevalmistustes maha jäänud: tänavu algab trassiehituse projekteerimine ning alanud on läbirääkimised trassialuse maa omandamiseks.

Rail Balticu kolme riigi juhid astusid täna Vilniuses avalikkuse ette, et anda ülevaade projekti kulust ning tänavusse aastasse planeeritud töödest. Kõik kolm riiki on analüüside ja uuringutega lõpule jõudnud ning liikunud uude, trassi projekteerimise faasi.

"Selle aasta kaks põhiteemat saavad olema Ülemiste reisiterminali tehniline projekteerimine ja Pärnu reisiterminali tehniline projekteerimine," nimetas projekti Eesti koordinaator ehk Rail Baltic Estonia OÜ juhatuse liige Riia Sillave.

Lisaks on maa-amet alustanud läbirääkimisi trassialuse maa omanikega, mis võimaldaks neilt maa raudtee-ehituseks võõrandada. Rail Baltic loodab lahendada kõik maadeküsimused sõbralikus atmotsfääris.

"Eesti pinnal on 650 maaüksust, mis on kas erakätes või kohalike omavalitsuste kätes ja 251-ga neist on juba vesteldud. Tänavu on maa-ametil plaanis teha esimesed ostud või maadevahetused. Meie siht on, et meil on null sundvõõrandamist," rõhutas Sillave.

Seniste vestluste tulemuseks on olnud, et kaks kolmandikku maaomanikest sooviks maavahetust või ümberkruntimist ning viiendik eelistab oma maa ära müüa.

Maa võõrandamisel on Rail Balticule abiks uus, väljakuulutamist ootav seadus, mis võimaldab pakkuda trassialuse maa omanikule motivatsioonitasu, see tähendab turuhinda, millele lisandub 20 protsenti täiendavat tasu.

 "Uue seadusega saab see võimalikuks, et kõigil riigiametitel saavad olema ühtsed reeglid, kuidas maid riigi huvides või avalikkuse huvides võõrandada," selgitas Sillave.

Ehkki Lätis-Leedus räägitakse juba sellest, et raudtee-ehitus läheb kallineva tööjõu tõttu plaanitust kulukamaks, ei taha raudtee rajajad selle pärast ette muretseda.

"Ega me praegusel ajahetkel ei tea, mida teeb ehitusturg sellel hetkel, kui Rail Balticut tegelikult ehitama hakatakse. Praegu meil on märgata mõningast ehitusturu aktiveerumist, aga me ei tea, mis on kolme või nelja aasta pärast," ütles Sillave.

Eelmisel aastal otsustati lõplikult Rail Balticu projekti elluviimine kolmes riigis. Kopp lüüakse raudtee-ehituseks maasse 2020. aastal, ning nagu kinnitas RB RAIL AS-i juhatuse esimees ehk kogu Baltikumi projekti juhtiv Baiba Rubesa, on täiesti kindel, et tulevane trass igal lõigul tänavu ka lukku lüüakse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: