Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron kavatseb Bayeux' vaiba brittidele laenuks anda

Stseen Bayeux' vaibal.
Stseen Bayeux' vaibal. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Käesoleval nädalal Suurbritanniat külastav Prantsusmaa president Emmanuel Macron on teinud ajaloolise otsuse. Nimelt lubas ta anda kuulsa Bayeux' vaiba brittidele laenuks, et seda saaks mõnes Ühendkuningriigi muuseumis eksponeerida, kirjutab ajaleht Times.

11. sajandi lõpust pärinev 70 meetrit pikk vaip on romaani tekstiilikunsti tippteos ning sellel olevad stseenid kujutavad Inglismaa vallutamist William Vallutaja juhitud normannide poolt. Vaip on saanud nime Normandia väikelinna Bayeux' järgi, sest aastasadu asus see sealses katedraalis, kus teda aeg-ajalt ka rahvale näidati. Pärast vahepealseid asukohavahetusi 19. sajandil ja Teise maailmasõja päevil on vaip olnud Bayeux' linnas asuvas spetsiaalses muuseumis.

Kui vaip tõepoolest ajutiselt Suurbritanniale laenatakse, oleks tegu esimese korraga, kui kunstiteos Prantsusmaa tänastest piiridest välja rändab.

Times kirjutab, et tõenäoliselt teeb Macron laenuotsuse teatavaks neljapäeval, kui ta kohtub Berkshire'is Briti peaministri Theresa Mayga. Peamisteks kohtumise teemadeks on Brexiti-järgsed suhted, migratsiooniteemad ning sõjaline koostöö.

Igal juhul kinnitas Bayeux' muuseumi direktor Antoine Verney Timesile teisipäeval, et töö vaiba brittidele laenule andmiseks käib. Vaiba võimalik asukoht Suurbritannias ja kavandatav laenuperiood pole veel teada. Kõige olulisem küsimus, mis tuleb muuseumiekspertidel lahendada, on sajanditevanuse vaiba ohutu transport.

Bayeux' vaipa on ka varem üritatud Briti saartele laenuks tuua - kuninganna Elizabeth II kroonimise ajaks 1953. aastal ja Hastingsi lahingu 900. aastapäevaks 1966. aastal - kuid siis ei saanud plaanid erinevatel põhjustel teoks.

Bayeux' vaibal on Briti-Prantsuse suhetes olnud mõnikord ka vastuoluline tähendus, sest lõppkokkuvõttes kujutab see ju praeguse Prantsusmaa territooriumilt lähtunud vallutusretke tänapäevase Suurbritannia pinnale. Näiteks Napoléon Bonaparte nägi selles omal ajal propagandarelva, mis oli osa tema plaanist Briti saartele tungida. Brexiti-referendumi eel aga süüdistas Brexiti-aktivist ja praegune välisminister Boris Johnson tollast peaministrit David Cameroni selles, et viimase poolt Brüsselis saavutatud kompromiss oli "suurim kokkunõelumine pärast Bayeux' vaipa".

Timesiga rääkinud Briti ametnikud aga rõhutasid, et võimalik kunstiteose laenamine sümboliseerib tänapäeval vaid suurepäraseid kahepoolseid suhteid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: