Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti armeejuht: Venemaaga sammu pidamiseks peab rahastus suurenema

Tank Challenger 2.
Tank Challenger 2. Autor/allikas: Cpl Si Longworth RLC (Phot)/MOD / Wikimedia Commons

Suurbritannia relvajõud riskivad Venemaast mahajäämisega, kui nende rahastamine ei suurene, hoiatab Briti armee kindralstaabi ülem kindral Nick Carter.

Carter rääkib esmaspäeval peetavas kõnes, millele on heakskiidu andnud kaitseminister Gavin Williamson, et armee võimekus ohtudele reageerida väheneb, kui vastastega sammu ei peeta, vahendas BBC.

Armeejuht tõi esile Venemaa relvajõudude mulluseid suurõppusi, milles mängiti muu hulgas läbi rünnakuid Põhja-Euroopale, alustades Kaliningradist kuni Leeduni. Samuti viitas ta Vene uuele kübersõjavõimekusele ning pikamaarakettide ulatusele.

"Suurbritannia potentsiaalsed sõjalised ohud seisavad nüüd Euroopa lävepakul," tõdes Carter.

Peaminister Theresa May pressiesindaja ütles, et brittide 36 miljardi euroni küündiv kaitse-eelarve tähendab, et valitsus tegeleb hulga ohtudega jõupositsioonilt.

BBC korrespondendi Jonathan Beale'i sõnul on tegelikkuses teada, et Suurbritannial ei tule NATO liikmena kunagi Venemaa-suguse ohuga omapäi silmitsi seista. Kuid isegi alliansi võtmetähtsusega liikmena ei saa salata, et osa brittide relvastusest on iganenud.

Beale tõi välja, et Venemaa arendab uusi Armata tanke, samas kui Suurbritannia armee Challenger 2 tanke pole 20 aastat moderniseeritud. Ka brittide õhutõrjesüsteemid muutuvad üha vanamoelisemaks ega ole Venemaa süsteemidega samal tasemel.

"Siiski tundub igasugune otsene sõjaline vastasseis Venemaaga äärmiselt ebatõenäoline," tõdes korrespondent.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: