Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suurbritannia loobus Vene ohu tõttu plaanist sõdurid Saksamaalt koju tuua

Briti armee kindralstaabi ülem, kindral sir Nick Carter.
Briti armee kindralstaabi ülem, kindral sir Nick Carter. Autor/allikas: PA/Scanpix

Briti armee kindralstaabi ülem, kindral Nick Carter ütles teisipäeval peetud kõnes, et Ühendkuningriigil on plaanis oma üksusi endiselt Saksamaal hoida juhuks, kui Venemaa peaks üritama Euroopat rünnata.

Ettepanek on märkimisväärne suunamuutus Suurbritannia kaitsepoliitikas, sest varem kavatses London oma külma sõja perioodi kohalolekut välisriikides kärpida ning tuua väed Saksamaalt välja käesoleva kümnendi lõpuks, vahendas ajaleht The Times.

Saksamaal viibib praegu 4000 Briti sõdurit ning kõik nad pidid kodumaale naasma järgmise kahe aasta jooksul.

Sir Nick Carter aga märkis oma teisipäeval Londonis mõttekojas Royal United Services Institute peetud kõnes, et Venemaa võib Suurbritanniale ja NATO liitlastele väljakutse esitada varem kui seni eeldati. Ta tuletas seoses 100 aasta möödumisega I maailmasõja lõpust meelde, et Suurbritannia "peab olema valmis sõdima sõjas, mida me oleme sunnitud pidama".

Briti kindrali sõnul on Venemaa märkimisväärselt kasvanud sõjalisest võimekusest ja kavatsustest tulenev oht selge ja otsene.

Carter näitas sõnavõttu kuulanud ekspertidele, akadeemikutele ja ajakirjanikele ka Venemaa propagandavideot, mis on tema sõnul küll "infosõda selle parimal kujul", kuid kaadrid lennukitest, laevadest ja allveelaevadest näitavad kadestamisväärset võimekust.

Briti kindral rõhutas, et president Vladimir Putin kasutab kõiki riikliku jõu instrumente, mitte ainult sõjalisi vahendeid.

"Sõjapidamise iseloom teeb meie jaoks palju raskemaks tegelike eesmärkide ära tundmise ja võime eristada, mis on rahu ja mis sõda. Meie jaoks on riskiks, et me ei defineeri seda selgelt ja ei tegutse sellele vastavalt. Ning nagu krooniline nakkushaigus ronib see meile külge ning meie võimalus tegutseda on märkimisväärselt piiratud. Ning me jäämegi selles võistluses kaotajaks," rääkis ta.

Iga rünnak Suurbritannia või NATO liitlaste vastu tuleks seega ootamatult ja varjatult ning seetõttu tuleb valmisoleku taset tõsta. Kuigi NATO on paigutanud Poola ja Balti riikidesse kokku umbes 4000 liitlassõdurit, on Briti kindrali sõnul äärmiselt oluline tõhustada sõdurite ja tehnika logistikat üle kogu Euroopa.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: