Eesti võib metsseakonserve alates märtsist uuesti eksportima hakata

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sealihast konserv Autor/allikas: Margus Ansu/Postimees/Scanpix

Alates märtsist saab taas eksportida suuremast osast Eestist pärit metssealiha konserve.

Linnamäe lihatööstuse juhatuse esimees Tarmo Küla ütles ERR-i raadiouudistele, et kui piirangutsoonid sisse seati ja jahimeestele anti ülesanne suurem osa metssigu maha lasta, tekkis neil lattu ligi sada tonni külmutatud metssealiha.

"Eks hinnad langesid, nõudlus kukkus. Nõudlus kukkus 2016. aasta jooksul umbes 70 protsenti. See on inimeste usalduses kinni ja see on ka kinni ekspordivõimalustes," rääkis küla.

Oluliselt langesid ka metssealiha kokkuostuhinnad. "Loomulikult need langesid, sest ei ole võimalusi ühelgi äriühingul hoida sellist laomahtu üleval puhtalt oma finantsidest."

Ühelt poolt võiks arvata, et nüüd kui uuesti saab konserve eksportida, suurenevad müüginumbrid ja tõuseb kokkuostuhind. Päris nii see siiski ei ole.

Esiteks pole metssealiha enam kuigi palju saada, kuna metsades on sigu oluliselt vähemaks jäänud ja lihatööstusest jõuab neist vaid osa.

"Jahipidamine on selline traditsioon, kus väga palju tarbitakse ise oma pere ringis, oma hõimlaste ringis. Et kuna see küttimismaht on meeletult langenud, siis seda lihtsalt ei realiseerita väljapoole, vaid tarvitatakse ise ära," rääkis lihatöötstur.

Lisaks pole konservide ekspordile kuigipalju turgu. Ida poole vedamisele tulevad ette Venemaa enda poolt seatud piirangud ning Euroopa suunal oleks abi pigem sellest, kui eksportida saaks muid metsseatooteid.

See muidugi ei tähenda, et määrusemuudatusest üldse abi ei oleks. Veel enam oodatakse aga võimalust eksportida suuremate piirangutega, ehk kolmandast tsoonist pärit kodusealiha. Seda kasvõi konservide kujul.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev ütles, et läbirääkimised käivad ka sel suunal.

"Aga need veskid jahvatavad natukene aeglasemalt. Seakatk tegi ju ligi tuhandekilomeetrise hüppe eelmine aasta ka metssigade populatsioonis. See jõudis Tšehhi. Liikmesriigid on väga mures ja nende veenmine - see ei ole väga kerge ülesanne. Usume ja loodame, et mingil hetkel ikkagi ka sellist leevendust on võimalik saada," lausus Minjajev.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: