Rootsi võimud esitasid Stockholmi rünnaku korraldajale ametliku süüdistuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Rootsi prokuratuur esitas ametliku terrorismisüüdistuse Usbekistani kodanikule, kes korraldas eelmise aasta aprillis Stockholmis veokirünnaku, mille tagajärjel hukkus viis inimest.

Süüdistuse kohaselt tahtis Usbekistanist pärit Rahmat Akilov, kes võeti 7. aprillil kinni mõni tund pärast rünnakut, Rootsit karistada osalemise eest ISIS-e vastases võitluses, vahendasid "Aktuaalne kaamera" ja Reuters.

39-aastase Akilovi kohta on teada, et Rootsi oli ta saabunud 2014. aastal ja tema asüülitaotluse olid Rootsi võimud tagasi lükanud. Pärast seda oli mees varjanud end väljasaatmise eest ja kavandas mitu kuud rünnakut, otsides internetist muuhulgas ka pommi valmistamise õpetusi.

Mehe sugulased on hiljem meedias rääkinud, et perekonna näol polnud tegu religioossete inimestega ning ei kodumaal ega ka hiljem Venemaal ei külastanud tema või pereliikmed kunagi mošeed. Ka muud allikad on meedias väitnud, et Akilovi radikaliseerumine leidis aset alles Rootsis.

Akilovi advokaat Jonas Eriksson ütles, et tema klient on on terroriakti sooritamise omaks võtnud ning selgitanud ka selle motiivi.

"Päeva valik oli ette planeeritud. Oleme tuvastanud, et ta tegi mitmel reedel eeltööd Stockholmi kesklinnas. See viitab, et reeded pakkusid huvi, võib-olla seepärast, et reedeti on palju rohkem rahvast tänavatel. Ta võttis neid asjaolusid arvesse, kui valis kindla koha ja aja," selgitas Rootsi riikliku julgeolekuüksuse asepeaprokurör Hans Ihrman.

Kohtuprotsess peaks algama järgmisel kuul.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: