Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaljulaidi "käekiri" - tuntud ja turvalised nimed paari üllatusega

President Kersti Kaljulaid Vabaduse väljakul kõnet pidamas
President Kersti Kaljulaid Vabaduse väljakul kõnet pidamas Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

President Kersti Kaljulaid andis teenetemärke teist korda, millest võib teha järeldusi tema "käekirja" kohta. Tervikuna annavad nimekirjas tooni tuntud ja turvalised nimed, positiivseks üllatuseks võib pidada kahe tavalise tööinimese - Tallinna bussijuhi ja Valgamaa kirjakandja - tunnustamise. Eelmise aasta kriitikast on president õppinud seda, et vene rahvusest inimesi on nüüd nimekirjas oluliselt rohkem.

Kui eelmisel aastal tunnustas president 113 inimest, siis tänavu 166. Seega jätkab president Kaljulaid suhteliselt konservatiivset joont, mis on võrreldav tema eelkäijatest Toomas Hendrik Ilvesega. Aastal 2007 andis Ilves 342 ja järgmisel aastal 268 teenetemärki. Alates 2009. aastast hoidis Ilves teenetemärkide hulga alla saja, et tõsta nende väärtust.

Eesti presidentidest on kõige heldemalt teenetemärke jaganud Arnold Rüütel oma viimasel ametiaastal 2006 - Rüütel andis siis teenetemärgi 834 inimesele. Lennart Meri andis kõige rohkem teenetemärke samuti oma viimasel ametiaastal - 2001. aastal pälvis Merilt tunnustuse 795 inimest.

Sarnaselt Ilvesele ja erinevalt Rüütlist ei jaga Kaljulaid tegevpoliitikutele ohtralt teenetemärke. Tegevpoliitikutest saavad tänavu tunnustuse kaks poliitikut - riigivapi teise klassi Eiki Nestor ja Mart Nutt. Nemad on olnud riigikogu liikmed alates 1992. aastast ehk kõikides parlamendi koosseisudes.

Presidendi nimekirjas on palju nimekaid kultuuri-, teadus- ja haridustegelasi, kes on aastaid olnud oma valdkonna tipud. Näiteks näitlejad Roman Baskin, Marko Matvere ja Andres Noormets. Selle poolest erines Ilvese "käekiri", kellelt tunnustuse saajate seas oli inimesi ka kultuuri "äärealadelt".

Teadlastest saavad presidendilt tunnustuse teiste seas Tallinna Ülikooli professor, semiootik Daniele Monticelli, keeleteadlane ja ajakirjandusekspert Tiit Hennoste ning teatriteadlane ja õppejõud Luule Epner.

President tunnustab ka Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise peavastutajaid. Teiste seas pälvis eesistumise eest tunnustuse eelmise presidendi poeg Luukas Kristjan Ilves.

Välismaalastest saavad Maarjamaa Risti I klassi Luksemburgi peaminister Xavier Bettel, III klassi Eesti-Saksa suhete edendaja Mario Ohoven ning V klassi Eesti autospordi toetaja, M-Spordi rallimeeskonna pealik Malcolm Wilson.

Vene rahvusest inimesi on tunnustuse saajate seas tänavu oluliselt rohkem kui mullu: näiteks Vene teatri näitlejad, Ida-Viru koori- ja koolijuhid. Eelmisel aastal pälvis president kriitikat, et teenetemärkide saajate seas oli vähe siinseid vene inimesi.

President tunnustab ka vähihaigete abistajaid Maie Egipti ja Toivo Tänavsuud.

Teenetemärkide seas on ka mitmeid ettevõtlusega tegelevaid inimesi - näiteks Salvesti omanik Veljo Ipits ja Lihulas asuva vaibatootja Narma juht Janek Vipre.

President tunnustab ka aasta lõpul ametist lahkuvat kaitseväe juhataja Riho Terrast ning uueks armeejuhiks tõusvat Martin Heremit.

Sporditegelastest tunnustab president Mati Killingit, Lembit Aaslav-Kaasikut, Are Ellerit, Indrek Kelku ja Kert Toobalit.

Ajakirjanikest pälvivad tunnustuse Vahur Kalmre ja Margus Mikomägi. Rahvusringhäälingu töötajatest tunnustab president arhiivide juhataja Heli Pikka ja saatejuht Marko Reikopit.

Nimekirjast võib välja tuua ka kaks täiesti tavalist tööinimest - Tallinna bussijuht Toomas Aguraiuja ja Valgamaa kirjakandja Liia Piho.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: