Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ raamatukogu kutsub tudengeid appi raamatuid riiulisse laduma

Tartu Ülikooli raamatukogu
Tartu Ülikooli raamatukogu Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kuigi Tartu ülikooli raamatukogu avamise lõpptärminiks on seatud 2019. aasta algus, siis lugejad pääsevad raamatukogu lugemissaali aprilli lõpus. Selleks, et tuhanded raamatud lugejaile kiiremini kättesaadavaks teha, kutsub raamatukogu ilmselt tudengid ja linlased appi raamatutalgutele.

Praegu saab veel raamatuid laenutada ajutistest, nii-öelda pop-up raamatulaenutuspunktides, kuid 2. korruse lugemissaali avamisega lähevad need kinni, selgitas TÜ raamatukogu direktor Martin Hallik. Täpset avamise kuupäeva on Halliku sõnul praegu raske öelda, aga realistlik plaan on renoveeritud lugemissaal avada aprilli lõpus.

Raamatukogu kiiremaks avamiseks saavad aga tudengid ise kaasa aidata. Hallik kinnitas, et raamatute paigutamisele saavad vabatahtlikud appi tulla, et sügiseks saaksid raamatud fondikorrustele.

Millal täpselt talgud tulevad, selgub järgmisel nädalal.

Esialgu tehakse algust raamatute paigutamisega raamatukogus omade jõududega ja selle käigus selgub, kuidas korraldada vabatahtlike töö. Sealjuures võivad vabatahtlikuks tulla kõik, kes huvi tunnevad.

Halliku ning TÜ kinnisvara osakonna juhataja Heiki Pageli sõnul võtab praegu kõige rohkem aega maja möbleerimine. “Lugemissaal on praegu mööblist täiesti tühi. Lisaks sellele on kõik raamatukogu töötajad korraga ühel korrusel koos. Suur töö on ka töötajad kabinettidesse ja oma töökorrustele ümber kolida,” rääkis Hallik.

Tartu ülikooli raamatukogus pole ehituse venimise tõttu tudengid saanud kordagi õppimas käia. Praeguseks juba teisele kursusele jõudnud bakalaureusetudengid pole raamatukogu põhihoonet seestpoolt näinudki.

Raamatukogu teenindusosakonna juhataja Olga Einasto hinnangul pole tegelikult raamatute laenutamine ja raamatukogu teenuste kasutamine tudengite seas sellegipoolest vähenenud.

“Töö ülikooli raamatukogus käib periooditi,” selgitas Einasto. Semestri alguses tellivad lugejad palju raamatuid ja semestri lõpus toovad neid massiliselt tagasi. Sealjuures pole tagastamiste ja viivistega suuremat probleemi olnud, isegi kui põhihoone on kinni. Einasto nentis, et sisuliselt pole midagi muutunud peale selle, et tudengitel on ebamugav vajalikke materjale kätte saada.

“Tudengid saavad kirjanduse kätte. Hoopis keerulisem on teadlastel, kes näiteks vanu raamatuid üleüldse kasutada ei saagi,” rääkis Einasto.

Ülikooli instituutide juures olevate haruraamatukogude töötajate töö on samuti pooleteise aasta jooksul intensiivistunud. Kui varem kasutati haruraamatukogusid pigem lihtsalt vajalike raamatute laenutamiseks, siis nüüd on ka need olnud tudengitele õppimiskohaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: