USA kõrge ametnik: venelased tungisid USA hääletussüsteemidesse

Jeanette Manfra
Jeanette Manfra Autor/allikas: Joshua Roberts/Reuters/Scanpix

USA valimiste häkkerite eest kaitsmise eest vastutav kõrge ametnik ütles, et enne 2016. aasta presidendivalimisi tungisid venelased edukalt mitme USA osariigi häälte registreerimise nimekirjadesse.

Ühendriikide sisejulgeolekuministeeriumi küberturvalisuse juht Jeanette Manfra ütles NBC Newsi teatel, et ei saa salastatud infost avalikult rääkida, kuid 2016. aastal "nägime 21 osariigi sihikule võtmist ning imeväikesesse osasse neist suudeti ka tegelikult edukalt tungida".

Venemaa sekkumiste ajal sisejulgeolekuminister olnud Jeh Johnsoni sõnul näitas 2016. aasta, et osariigid ja ametid peavad tegutsema, enne kui USA demokraatiat taas rünnatakse. Tema sõnul on suudetud kindlaks teha, et hääletajate registreerimise andmebaaside ründajaks oli Venemaa.

2016. aasta septembris kirjutas NBC News, et venelased olid rünnanud rohkem kui 20 osariiki. USA ametnike teatel pole aga tõendeid, mis näitaksid, et registreerimissüsteeme oleks mingilgi moel muudetud.

Johnsoni sõnul teeb talle muret, et osariigid pole pärast viimaseid presidendivalimisi oma küberturvalisuse parandamiseks eriti midagi teinud. Manfra ei ole sellise hinnanguga nõus ja ütles, et osariigid on asja tõsiselt võtnud.

2016. aastal tunnistas Illinoisi valimiskomisjon, et häkkerid murdsid end nende hääletusandmetesse ja olid seal mitu nädalat, kuni nad andmete allalaadimiselt tabati. Samas ei olnud nad muutnud ühtki faili.

Paljud osariigid on kurtnud, et valitsus ei teavitanud neid täpsemalt ohtudest. Osa osariike ütles, et ootab senini valitsuselt küberturvalisuse osas abi. Manfra sõnul ei ole mingit ootenimekirja ning sisejulgeministeerium jõuab kõigiga tegelemiseni.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: