Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA luurejuhid: Moskva sekkumine ohustab 2018. aasta kongressivalimisi

{{1518539400000 | amCalendar}}
Luure Keskagentuur (CIA).
Luure Keskagentuur (CIA). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa üritab jätkuvalt sekkuda USA sisepoliitikasse ning see ohustab novembris toimuvaid kongressi vahevalimisi, ütlesid USA luurejuhid teisipäeval.

Luure Keskagentuuri (CIA), Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI), riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) ja veel kolme luureameti juhid olid senati luurekomisjonis ütlusi andes ühel meelel, et Moskva püüdlused sekkuda USA sisepoliitikasse on sama ulatuslikud kui 2016. aastal, mil toimusid presidendivalimised.

"Me pole näinud ühtegi tõendit ühestki märkimisväärsest muutusest Venemaa käitumises," lausus luurekoordinaator Dan Coats, kes tutvustas teisipäeval USA luurekogukondade maailma ohuhinnangut.

"Mis puudutab Venemaa mõjutamispüüdlusi, siis lubage mul öelda selgelt - venelased kasutavad seda vahendit, sest see on suhteliselt odav, väheste riskidega, pakub neile nende hinnangul võimalust asja usutavalt eitada ning mis on tõestanud, et sellega on võimalik efektiivselt külvata erimeelsusi," lausus Coats.

"Ootame, et Venemaa jätkab propaganda, sotsiaalmeedia, persoonide, nende vaatenurka soosivalt suhtuvate esindajate ja teiste mõjutusvahendite kasutamist, et üritada ehitada selle laia operatsioonide ringi, et suurendada sotsiaalseid ja poliitilisi lõhesid Ühendriikides," lisas ta.

"Ei tohiks olla mingit kahtlust, et Venemaa peab oma varem tehtud püüdlusi edukaks ning näeb 2018. aasta USA vahevalimisi Venemaa mõjuoperatsioonide potentsiaalse sihtmärgina."

"See ei muutu ega lõppe," hoiatas NSA juht Michael Rogers.

USA luurejuht: korduvad eelarvevaidlused on oht USA julgeolekule

USA riigieelarve puudujääk ning valitsuse ja kongressi korduv võimetus koostada kogu fiskaalaastat hõlmavat eelarvet ohustavad USA julgeolekut, ütles USA luurekoordinaator teisipäeval.

"Muretsen, et meie aina tõrkuv poliitiline protsess, eriti föderaaltasandi kulutuste asjus, ohustab meie võimet korralikult kaitsta meie riiki lühikes perspektiivis, aga veelgi rohkem pikas perspektiivis," lausus Dan Coats teisipäeval kongressi luurekomisjonis.

USA riigivõlg, mis on nüüd üle 20 triljoni dollari, "pole jätkusuutlik ning on äärmine oht meie majandus- ja riiklikule julgeolekule", lausus Coats.

Coats: Pakistan väldib tihedamat terroritõrjekoostööd USA-ga

Coats ütles luurekomisjonis, et Pakistani sõjavägi väldib põhjalikumat terroritõrjekoostööd USA-ga ja hoidub riigis tegutsevate mässuliste rühmituste hävitamisest.

Kuigi Washington soovib, et Islamabad teeks terrorismivastases võitluses rohkem, tundub Pakistani sõjavägi tegutsevat jõulisemalt vaid islamiäärmusliku Talibani ja Haqqani võrgustiku vastu, ütles Dan Coats.

"Pakistanis paiknevad mässuliste rühmitused lõikavad jätkuvalt kasu nende varjupaigast, et sooritada rünnakuid Indias, Afganistanis ja sealsetele USA huvidele," lausus Coats.

"Käimasolevad Pakistani sõjalised operatsioonid Talibani ja sellega seotud gruppide vastu tõenäoliselt peegeldavad soovi näida, et nad on aktiivsemad ja reageerivad meie taotlustele teha rohkem nende gruppide vastu."

"Samas seni astutud sammud ei peegelda märkimisväärset surve suurendamist nendele gruppidele ning tõenäoliselt ei saa neil (sammudel) olema kestlikku mõju," ütles ta.

USA rahandusministeerium on viimastel nädalatel kandnud terroristide nimekirja kaheksa Talibani, Haqqani võrgustiku ja teiste gruppide liiget, eesmärgiga piirata mässuliste tegutsemisruumi, lausus Coats.

Samas usuvad USA luurajad Coatsi sõnul, et Pakistan hoiab sidet nende mässulistega, samaaegselt piirates terroritõrjekoostööd USA-ga.

Luurejuht hoiatas kliimamuutuse mõjude eest

USA luurekoordinaator hoiatas teisipäeval, et kliima soojenemisest tulenevad muutused tõenäoliselt suurendavad rahulolematust majanduse ja sotsiaalsete tingimustega.

"Kliima soojenemise, õhusaaste suurenemise, bioloogilise mitmekesisuse vähenemise ja veenappuse ägenemise pikaaegsete trendide mõju tõenäoliselt suurendab rahulolematust - ja võimalikke rahutusi - majanduslike ja sotsiaalsete tingimustega," lausus Coats senati luurekomisjonile.

"Viimased 115 aastat on olnud kaasaja tsivilisatsiooni ajaloos kõige soojem periood ning viimased mõned aastad on olnud kõige soojemad andmete kogumise algusest," ütles ta.

Coats ei omistanud üleilmset soojenemist inimtegevusele, kuid tõstis oma iga-aastases raportis esile kliimamuutuse ohud.

"Äärmuslikel ilmastikunähtudel on soojenevas maailmas potentsiaal tuua kaasa suuremaid mõjusid ning võib koos teiste faktoritega suurendada humanitaarkatastroofide, konfliktide, vee- ja toidunappuste, rahvastikurände, tööjõu puudujäägi, hinnašokkide ja elektrikatkestuste riski."

"Sisepoliitiliste vastuste leidmine sellistele küsimustele muutub raskemaks, eriti demokraatlikes riikides, sest avalikkus usaldab aina vähem ametlikke teabeallikaid," lisas Coats.

Coatsi avaldus on vastuolus president Donald Trumpi seisukohaga, et kliimamuutus on pettus.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: