Ostujuht: Eesti, Läti ja Leedu poekettide juurdehindlust ei saa võrrelda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ostukäru.
Ostukäru. Autor/allikas: Hanna Samoson/ERR

Ehkki ettevõtja Oleg Grossi sõnul on Eesti turul kolmest Balti riigist kõige väiksemad juurdehindlused, siis nii Eestis, Lätis kui Leedus tegutseva Rimi poeketi hinnangul on kogu tootevaliku juurdehindlusi ja selle põhjuseid raske ja kohati võimatu võrrelda.

Gross ütles Äripäevale Lidli poeketi Eestisse tuleku mõju kommenteerides, et siinsel turul on kolmest Balti riigist kõige väiksemad juurdehindlused ja kõige tihedam konkurents.

Rimi ostjuht Margus Amor vastas ERR-i küsimusele, kas Grossi väide peab nende hinnangul paika, et Eestis on tõepoolest tihe konkurents, mis mõjutab oluliselt ka jaeketi võimalusi juurdehindlusi määrata.

"Turuhind seab siin mängureeglid," märkis ta. "Juurdehindlust saab loomulikult juhtida ka läbi ostuhindade, aga see on märksa väiksem hoob kui turuhind".

Amori sõnul on nii Eestis kui ka teistes Balti riikides eri tootegruppide juurdehindlused erinevad.

"Nii Eestis kui ka Baltikumis tegutsevad jaekaubanduse ettevõtetel on erinevad ärimudelid ja nad tegutsevad ka erinevates turusituatsioonides. Näiteks Leedus on loomulikult oma mõju avaldanud Lidli kohalolek," tõdes ta.

Amor lisas, et seda, miks alkohol Lätis odavam on, teavad kõik ning mida suuremad on müügimahud, seda väiksemat juurdehindlust saab kaupmees endale lubada.

"Samas, näiteks Lätis on juba aastaid müüdud piimatooted ja eksootilisi puuvilju kallimalt kui Eestis. Selle põhjuseks pean kindlasti väiksemat konkurentsiolukorda," sõnas Rimi ostujuht. "Seega, on raske ja kohati võimatu võrrelda kogu tootevaliku juurdehindlusi ja selle põhjuseid. Mingisuguseid keskmisi juurdehindlusi võib tõlgendada läbi majandusaasta aruannete, aga see ei anna kaugeltki vastust kõigile küsimustele".

Maxima Eesti kommertsdirektor Kristina Mustonen ütles, et toodete lõpphinnastamine sõltub lisaks riiklikule maksuregulatsioonile kaupluste endi kampaanitega tulenevatest hindadest, tarnega seonduvatest nüanssidest, logistikast ja teistest faktoritest.

Küsimusele, kas Eestis on juurdehindlus Lätist ja Leedust väiksem, Mustonen ei vastanud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: