Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Washingtonis: USA valimistesse sekkunud agentuur kahjustas mitut kandidaati

Foto: ERR

USA 2016. aasta presidendivalimistesse sekkumist juhtis Peterburis asuv Interneti Uurimisagentuur, kinnitab eriprokurör Robert Muelleri uurimine. Agentuuri töö kahjustas mitut presidendikandidaati.

USA vandekohus esitas reedel süüdistuse 13 Venemaa kodanikule ja kolmele firmale USA poliitilisse protsessi sekkumise eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Muelleri süüdistused ulatuvad 2014. aastasse ning nende järgi sisenesid Venemaa kodanikud USA-sse, varjasid oma tegelikku identiteeti, kogusid luureinfot ning korraldasid poliitilisi üritusi.

"Samuti värbasid venelased ameeriklasi ning maksid neile, et nad osaleksid poliitilistel sündmustel, reklaamiksid poliitilisi kampaaniaid ning lavastaksid poliitilisi üritusi. Süüdistuse järgi ei teadnud ameeriklased, et nad suhtlevad venelastega," selgitas USA asejustiitsminister Rod Rosenstein.

Salaoperatsiooni juhtis Peterburis asuv Interneti Uurimisagentuur, mis on tuntud sotsiaalmeedias valeinfo jagamisega. Agentuur ostis ruumi USA internetiserverites ning nende eesmärk oli suurendada 2016. aasta presidendivalimiste eel poliitilisi erimeelsusi.

"Väidetavalt kasutasid süüdistatavad seda taristut, et luua sadu kontosid sotsiaalmeediakanalites nagu Facebook, Instagram ja Twitter ning jätsid mulje, et
neid kontosid kontrollivad inimesed, kes on Ameerikas," rääkis Rosenstein.

Agentuuri töö kahjustas mitut presidendikandidaati, nende hulgas vabariiklasi Marco Rubiot ja Ted Cruzi. Samuti üritati kahjustada demokraatide kandidaadi Hillary Clintoni mainet, kuid toetada Bernie Sandersit ning Donald Trumpi.

Samas ei kinnitanud Muelleri meeskond, et süüdistatavad oleksid saanud Kremlilt juhiseid.

Varem on USA luureagentuurid väitnud, et Venemaa President Vladimir Putin kiitis isiklikult laiaulatusliku valimistesse sekkumise heaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: